VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři ostravské fakultní nemocnice začali vyšetřovat všechny novorozence, zda dobře slyší

Ostrava - Maminky, které chtějí mít jistotu, zda jejich čerstvě narozené miminko dobře slyší, se mohou obrátit na odborníky zotorinolaryn­gologické kliniky ostravské fakultní nemocnice. Toto pracoviště provádí plošný screening sluchu uvšech novorozenců, nejen utěch rizikových.

23.2.2009
SDÍLEJ:

Přednosta otorinolaryngologické kliniky ostravské fakultní nemocnice Pavel Komínek na snimku vyšetřuje, zda miminko slyší.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Paní Barbora Hlavíková z Ostravy se narodila se sluchovou vadou. Lékaři však její handicap objevili, až když jí byly dva roky. Špatný sluch ovlivnil její další vývoj, vzdělávání. „Všechno jsem měla jaksi opožděně, chodila jsem do speciální školy, dodnes nosím sluchadla,“ popsala žena. Když se jí narodil syn, bála se, aby ho nepostihl stejný osud. Velmi ji potěšilo, když jí lékaři v ostravské fakultní nemocnici téměř hned po narození chlapečka řekli, že syn je v pořádku. „Kdyby se podobné vyšetření provádělo dříve, mohla jsem i já mít snadnější život,“ podotkla mladá maminka.

Podobných starostí jsou ušetřeny i maminky s „nerizikovými“ dětmi, které porodí v ostravské fakultní nemocnici. Nemusejí před ušima svého děťátka třeba tleskat a sledovat jeho reakci, aby se laicky ujistily, že je jejich potomek v pořádku. Zdejší klinika ORL začala totiž provádět plošný screening sluchu všech miminek. Rukama těchto odborníků tak projde všech zhruba 670 patologických a 1900 novorozenců bez zdravotních potíží, kteří se ve Fakultní nemocnici Ostrava ročně narodí.

„Sluch je pro rozvoj dítěte nejdůležitějším smyslem. Včasné odhalení sluchových vad umožňuje podniknout co nejdříve patřičné kroky k nápravě. Pokud by dítěti pomohla sluchadla, mělo by je dostat před půl rokem věku. Pokud by byla ztráta sluchu větší, mělo by být dítě připravováno pro možnost kochleární implantace ve věku kolem jednoho roku,“ uvedl přednosta otorinolaryngo¬logické kliniky ostravské fakultní nemocnice Pavel Komínek

Dodal, že vyšetření nebolí, provádí se pomocí screeningové sondy, když miminko spí, nebo ho maminka kojí. „Již den po porodu lze zjistit, zda dítě slyší, nebo ne. Správnost měření je až devětadevadesátiprocentní. V ojedinělých případech se stává, že ve středním uchu je ještě plodová voda, takže funkci buněk vnitřního ucha nelze hodnotit. Pak měření provádíme například před propuštěním z porodnice nebo opakovaně po propuštění z nemocnice,“ upřesnil Komínek. Dodal, že díky spolupráci s nadací Prolomené ticho se klinice podařilo získat další tři screeningové přístroje. „Chceme je zapůjčit ostravským nemocnicím na Fifejdách a ve Vítkovicích. Ostrava by se tak stala prvním velkým městem v republice, kde by byl prováděn screening sluchu u novorozenců celoplošně ve všech nemocnicích,“ plánuje Komínek.

Těžká porucha sluchu se objevuje přibližně u jednoho novorozence z tisíce. Každoročně se tedy v České republice narodí přibližně sto neslyšících dětí. Se středně těžkou poruchou se rodí šest až dvanáct dětí z tisíce.

Autor: Miroslava Chlebounová

23.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

JEDNA Z NADĚJÍ novojičínského plaveckého klubu Marie Skopalová (uprostřed) ukázala hned na úvod sezony výtečnou formu.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

ZÁVIŠICKÝ TALENT Radek Rýpar (vpravo) získal na Českém poháru v Brně v nabité konkurenci bronz. Na snímku s rovněž bronzovým Danem Šimkem. Snímky. TJ Závišice

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

V Bílovci se bude stavět křížová cesta

Křížová cesta povede z Bílovce směrem na Bílov a hotová má být na jaře příštího roku.

Obec Mořkov chce zvelebit centrum

Odkup pozemku od Jednoty Hodonín schválili zastupitelé Mořkova.

Hokejisté kopřivnické Tatry pomohli dobré věci

Druholigoví hokejisté Tatry Kopřivnice společně darovali krev v Krevním centru Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.   

Evropské poháry? Postupně za tím půjdeme

Říká v rozhovoru pro Deník spojka extraligové Kopřivnice Patrik Fulnek, který by rád pomohl naplnit čtyřletou vizi klubu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení