Dva měsíce prázdnin znamenají pro děti zejména odpočinek od školy, výlety, zkoumání okolí, vodní či jiné radovánky. Lékaři však právě v tomto čase nemají příliš času na oddych. „Nevídáme v ambulancích děti s různými zánětlivými onemocněními, ale o to více zaměstnávají pediatry následky různých dětských prázdninových aktivit,“ zmínil mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně Miroslav Fajkus.

Terénní lékaři totiž právě nyní čerpají dovolenou. Péči o malé pacienty tedy musí zastoupit dětská oddělení, a to v daleko větší míře, než jindy. „Jsou úrazy, které jsou vlastně jen nešťastnou náhodou. Bohužel je ale více těch, jenž se při dodržení základních bezpečnostních opatřeních vůbec nemusely stát. Stačí se podívat kolem sebe, kolik dětí na kole uvidíte bez ochranné přilby,“ upozornil primář dětského oddělení novojičínské nemocnice Miroslav Kobsa s tím, že se stačí jen podívat kolem sebe, kolik malých dětí lze spatřit jako účastníky silničního provozu bez toho, že by je doprovázel dospělý. „Řada rodičů si svojí chybu uvědomí až v okamžiku, když vidí své dítě, jak musí podstoupit řadu někdy i nepříjemných zákroků proto, aby se malý sportovec mohl zase vrátit na hřiště,“ potvrdil slova primáře Kobsy Miroslav Fajkus.

Pro bezpečí a zdraví dětí, by se měli rodiče držet několika základních věcí. „Žádný úraz dítěte nepodceňujeme. Čím je dítě mladší, tím je riziko dalších komplikací větší. Malý pacient nám neumí přesně sdělit, co ho bolí, rovněž drobné dětské tělíčko je jen špatnou ochranou před následky například nárazu na tvrdou překážku,“ zdůraznil primář Kobsa. Rodiče by proto neměli zapomínat na ochranné pomůcky, které rozhodně nejsou zbytečnou investicí. „Když vyrážíme s dítětem na výlet, přidejme do batohu alespoň základní vybavení v podobě malé lékárničky,“ radí ředitel nemocnice Tomáš Nykel. „Právě rozum dospělého může pomoci právě v té kritické chvilce, která bývá krůček od poranění.“