Šestice novojičínských lékařů operovala v malé nemocnici v ghanské Sekondi-Takordi především pacienty s tříselnou kýlou. „Většinu z nich lze nazvat komplikovanými případy, jedná se většinou o velké zanedbané kýly,“ nastínila mluvčí týmu Dorota Havlíková. Mezi pacienty poznali zdravotníci také jednoho velmi nadějného sportovce. „Jedná se o mladého běžce na 1500 metrů, který se podle sdělení místních úřadů připravuje na další olympiádu,“ podotkla Havlíková.

Zájem takordských lékařů vzbudila laparoskopická operace, se kterou dosud neměli žádné zkušenosti. „Dříve tam nikdo touto metodou ještě neoperoval,“ uvedl primář chirurgického oddělení novojičínské nemocnice Stanislav Czudek, který tým vede s tím, že pro tamní zdravotníky připravili rovněž odbornou přednášku a přivezli jim i instruktážní film. „Po tom, co se lékaři i úředníci osobně přesvědčili o neoddiskuto­vatelných kladech laparoskopie, se místní nemocnice podle sdělení svých zástupců rozhodla sehnat prostředky na nákup laparoskopické věže,“ poukázal Czudek. Laparoskopická operace zaujala rovněž ghánskou televizi, která o nových operačních metodách a českých lékařích natočila reportáž.

Pro lékaře nebyla tato mise nijak jednoduchá. Nejenže pracovali pro sebe v nezvyklých a vyčerpávajících podmínkách, ale také operovali průměrně deset až dvanáct hodin denně. „Kromě sálu není nemocnice klimatizovaná, teplota se pohybuje kolem třiceti stupňů. Je to jiné teplo, než na jaké jsme zvyklí u nás, dusné a lepkavé. Lidé se stále potí. Čisté a suché tričko je za chvíli mokré,“ přiblížila situaci Havlíková.

Operace jim rovněž znepříjemňovaly výpadky elektrického proudu a vody. „Už několikrát během operace zhasly všechny světla a přístroje. Místní personál tato skutečnost, že chirurgové mají ruce v břiše pacienta a nic nevidí, nijak výrazně nerozrušila. Prostě sestry otevřely dveře na chodbu, aby tým o sebe v úplné tmě nezakopával, než se údržbářům podaří nahodit záložní generátor,“ řekla Havlíková. Na unavenosti zdravotníků nijak nepřidává ani noční hlídač, který střeží jejich dům. „Aby neusnul, nebo aby nám či případným zlodějům dal na vědomí, že nespí, skoro celou noc zpívá. To společně s teplem, hlasy žab připomínajícími spíše vytí šakalů a hřmotnou hrou cvrčků působí, že většina naší výpravy má velmi špatné spaní,“ dodala Havlíková.