Lidé, kteří se snaží předzásobit léky, aby nemuseli alespoň chvíli platit za recepty, nyní plní ordinace. Od prvního ledna totiž začne platit poplatek 30 korun za položku na receptu. Kromě toho léky podraží kvůli zvýšení sazby DPH z5 na 9 procent.

„Mírný nárůst nyní je, ale není to taková hrůza. Předepisuju maximálně na tři měsíce, podle toho, jak to potřebuje pacient. Určitě to není takové, že bych předepisovala na celý rok dopředu,“ poukázala súsměvem Jaromíra Fabiánová, praktická lékařka ze Studénky-Butovic a dodala: „Někteří lidé říkají, že si budou chodit na léky, takže ten nárůst pravděpodobně bude.“ Podobně vidí situaci také lékařka zNového Jičína Jiřina Klimčáková. „Zatím to není výrazné, ale vprosinci určitě přijdou,“ uvedla.

Někteří lékaři však o tom, že by předepisovali na dlouhou dobu dopředu, neuvažují. „Někteří lidé tu snahu mají, ale zatím nepíšu do zásoby, protože bych to pak musela zaplatit ze svého,“ naznačila praktická lékařka Alena Bohumínská zPříbora. O vypisování receptů na několik měsíců dopředu, neuvažuje ani praktický lékař zKopřivnice, Rudolf Babinec. „U lidí, kde je stabilizovaný stav předepisuju na dva až tři měsíce dopředu,“ poukázal stím, že takto standardně bude postupovat i nadále. „Myslím si, že to nemá žádný smysl. Pomůže jim to jen na chvíli, pak si to budou muset stejně zaplatit. Je třeba to těm lidem vysvětlit,“ dodal Babinec.

Větší nárůst pacientů, kteří chtějí předepsat recepty, zaznamenává praktický lékař zFrenštátu pod Radhoštěm Ladislav Pilař, každoročně. Důvodem však vtomto případě není pouze zdražování. „U mě je to složitější, protože jsem voblasti pod horama, takže si lidé většinou chodí dřív, než napadne sníh. Obzvláště ti starší totiž mají obavy, že se vnepříznivém počasí nedostali,“ podotkl Pilař.