Konflikt odstartoval přibližně před rokem. „Na obci jsem se zmínila, že mi ke konci roku ¨končí smlouvy se zdravotními pojišťovnami a že při té příležitosti uvažuji oukončení lékařské praxe,“ vzpomínala doktorka Běla Bartošová (72 let), která vMořkově léčí pětatřicet let. Jenže představitelé vesnice vzali informaci spíše jako oznámení oukončení nájmu k31.prosinci 2007.Přibližně vtu dobu obecní úřad zaregistroval žádost Jany Irsákové, že hledá ordinaci, kde by mohla provozovat lékařskou praxi. Vsrpnu proto radní Mořkova rozhodli záměru pronajmout ordinaci, ve které působila Bartošová, právě Irsákové. Opár týdnů později doplnili radní vlastní rozhodnutí větou, že Irsáková dostane prostory jen vtom případě, když vní Bartošová skončí. Na konci roku ale bylo vše jinak a obec pronajala ordinaci Irsákové. Bartošová dostala ultimátum, že se musí vystěhovat do konce března.

„Nechtěl bych nějak jitřit znovu vášně,“ přiznal starosta Jiří Rýc (KDU-ČSL), který připustil, že chybu udělal on, radní, iobě doktorky. „Vzali jsme prostě oznámení paní doktorky Bartošové oukončení praxe jako fakt a hledali náhradu,“ popsal. Bartošová se ale brání, že nikdy na obce nenapsala, že končí sléčením. „Když to řeknu svými slovy, tak mi vlastně ukradli lékařskou praxi,“ poukázala a dodala, že kdyby chtěla končit, sama si vybere nástupce, který po ní ordinaci, isvybavením převezme. „Měla jsem ijednoho doktora zOstravy, který by tady denně dojížděl.“

Podle Bartošové mohlo vedení obce říct, když na chybnou interpretaci jejího oznámení přišlo, že pronájem ordinace Irsákové ruší. „Namísto toho ale řekli, že už to nemohou vzít zpátky,“ uvedla. nyní tak intenzivně hledá náhradní prostory, ve kterých bude od dubna léčit svých 1620pacientů. „Mám nabídku tady od naproti. Jedná se osoukromý objekt, majitelé mi slíbili, že ho uzpůsobí tak, abych vněm mohla ordinovat,“ prozradila, kam zřejmě na konci března zamíří.

Na její místo, do ordinace ve zdravotním středisku, přijde Irsáková. Ta nyní používá náhradní prostory, bývalou školní družinu vbudově mořkovské základní školy. „Nezlobte se. nebudu ktomu nic říkat, protože mám špatné zkušenosti snovináři,“ omluvila se Irsáková.