Alespoň na Novojičínsku o tom vědí své. „Druhá lékárna ve městě měla inventuru, takže jsme tu měli i fronty, ale určitě bylo méně lidí,“ sdělila majitelka lékárny Javorník ve Frenštátě pod Radhoštěm Zdeňka Holeksová. Podle ní zatím pacienti možnosti zvolit si levnější lék nevyužili. „Samotní lékaři vědí, na co je jaký doplatek, takže i oni se podle toho rozhodují. A momentálně je největší zájem o léky proti nachlazení a chřipce, u nichž se doplatek příliš nezvýšil,“ dodala Holeksová s tím, že za tak krátkou dobu, co reforma nabyla platnosti, nelze dělat závěry.

Mnohem menší návštěvnost zažívali také v lékárně U Bílého anděla na Masarykově náměstí v Novém Jičíně. „A to má ta vedlejší lékárna inventuru. Lidi se předzásobili,“ poznamenal Stanislav Rovan, majitel lékárny. Lidé prý trochu žehrají zejména na poplatky za položky na receptu, které mohou dosáhnout až šedesátikorunové výše za dva léky. Ani v novojičínské lékárně zatím neměli případ, že by někdo žádal výměnu léku za jiný, s menším doplatkem. „My samozřejmě můžeme nabídnout pacientovi přípravek bez doplatku, pokud si o to požádá,“ uvedl Rovan a upozornil, že lékárník tak ale nesmí učinit v případě, že lékař na recept napíše, že se lék nesmí vyměnit za jiný. „Většinou se ale v těchto případech jednalo o léky bez doplatku,“ poznamenal Rovan.

Pacient podle Rovana může ušetřit i tak, že na koupi léku nepoužije recept. „Například acylpyrin teď stojí třináct korun ve volném prodeji, na recept je doplatek osm korun. Lidem se to nevyplatí, pokud mají zaplatit dalších třicet korun za položku na receptu,“ vysvětlil lékárník.

Také Miroslava Kuncová, majitelka Lékárny 411 ve Studénce, si už užila poznámek nespokojených pacientů. „To víte, že někteří se budou hádat, ale ten, kdo třeba potřebuje antibiotika, těch třicet korun dá,“ řekla Kuncová, která podobně jako její novojičínský kolega doporučuje lidem, aby to, co je levnější než třicet korun, kupovali bez receptu. Ani ona zatím nezažila situaci, že by chtěl někdo vyměnit lék. „Lékaři převážně píší věci, které jsou s menším doplatkem,“ podotkla.

To, že reforma zdravotnictví poptávku po lécích zbrzdí, alespoň z počátku, se ukázalo také ve Studénce. Lékárnice Kuncová tvrdí, že jde o výrazný pokles. „Běžně jsme mívali brzy po ránu okolo třiceti receptů, dneska je jich zatím jen šest,“ uzavřela Kuncová.