VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka Klepáčová: 'Každý z klientů je osobnost'

Tichá /ROZHOVOR/ - Desítky lidí zavítaly minulou sobotu do Mysliveckého areálu v Tiché na akci Nadační den 2011. Podpořily tak zařízení pro vážně postižené obyvatele, Domov Tichá.

28.8.2011
SDÍLEJ:

Vedoucí domova Tichá, Lenka Klepáčová (vpravo) si má s příbuznými klientů o čem povídat.Foto: DENÍK / Ivan Pavelek

O činnosti domova i o jeho klientech hovoří vedoucí tohoto střediska, Lenka Klepáčová.

Jakou službu poskytuje Domov Tichá?

Domov Tichá je jednou z mnoha středisek, která provozuje Slezská diakonie. V Domově Tichá poskytujeme dvě sociální služby, jednou je domov pro osoby se zdravotním postižením, druhou je denní stacionář.

Kolik máte klientů?

Kapacita celoročního pobytu je jedenáct míst, pro denní pobyt je kapacita šest míst.

Co to znamená celoroční pobyt a co denní pobyt?

U celoročního pobytu u nás klienti žijí po celý rok a jsou jim poskytovány sociální služby nepřetržitě, po celých čtyřiadvacet hodin, včetně víkendů. Mnoho klientů však jezdívá často domů, a to především o víkendu. Denní pobyt znamená, že je klientům poskytována sociální služba od pondělka do pátku, v časovém rozmezí od půl sedmé do šestnácti hodin, dle jejich potřeb. Pak odcházejí domů.

Z jaké skupiny se rekrutují klienti domova?

V Domově Tichá poskytujeme služby dospělým osobám se středně těžkým až těžkým mentálním postižením a kombinovaným postižením, osobám s rysy autismu.

Péče o takto postižené lidi je asi hodně náročná. Jak to zvládá personál domova a kolik ho je?

Určitě by bylo skvělé, kdyby bylo personálu více, ale bohužel musíme myslet reálně. V přímé péči pro obě sociální služby je v současné době devět pracovníků, kteří se střídají v třísměnném provozu.

Ta péče je asi hodně individuální…

Jak jste správně řekl, naše péče či podpora je individuální. Každý potřebuje podporu v různé míře, někdo jen v některých oblastech. Většina však potřebuje podpořit jak v oblasti sebeobsluhy, tak v dalších aktivitách. Poskytujeme služby takzvaně na míru.

Vzhledem k tomu, že máme především klienty, kteří verbálně nekomunikují, zaměřujeme se ve velké míře také na alternativní komunikaci. Používáme různé komunikační tabulky, symboly, piktogramya podobně.

Jak vypadá takový běžný den klienta domova?

V zásadě vycházíme z denního režimu, který je známý každému z nás. Jde o respektování takzvaného principu normality – běžná struktura dne, oddělování práce a volného času. Naší snahou je zapojit klienty do nejširšího okruhu činností a aktivit.

Zaměřujeme se na rozvoj sebeobslužných a komunikačních dovedností a na pracovní terapie různého druhu. Především v odpoledních hodinách pak nabízíme volnočasové aktivity, k nímž patří mimo jiné sport, hudba, příroda. K výše zmíněným aktivitám máme k dispozici keramickou dílnu, společenskou a relaxační místnost, k činnostem i odpočinku láká také zahrada.

Najde se mezi nimi i někdo, kdo se jeví jako talentovaná osobnost?

Každý z klientů je jedinečná osobnost. Například máme klientku, která ráda kreslí a dokáže svou kresbou vyjádřit také svou náladu. A tak se dá většinou z jejích kreseb vyčíst, zda zrovna prožívá radost, to je kresba barevná, jasná, nebo zrovna nemá svůj den. Tehdy je obrázek plný tmavých barev.

Autor: Ivan Pavelek

28.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení