V těchto týdnech zažívají transfuzní stanice nejnáročnější období v roce. V důsledku zvýšeného počtu dovolených rapidně ubývá dárců krve, přitom jsou letní prázdniny obdobím s velkým nárůstem úrazů, kdy je potřeba transfuze krve.

Situaci navíc komplikuje fakt, že lidé nemohou darovat krev řadu týdnů po návštěvě exotických krajin.

PŘIVEĎ DÁRCE, DOSTANEŠ DÁREK

„Své o tom ví i Nemocnice Nový Jičín, která má aktuálně nedostatek všech krevních skupin,“ potvrdila Radka Miloševská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel provozující nemocnici. Také proto stanice připravují řadu akcí, jak nové zájemce o darování vzácné tekutiny přilákat.

Konkrétně v Novém Jičíně je to momentálně akce „Přiveď nového dárce, dostaneš dárek!“. Jejím cílem je přivést nové prvodárce prostřednictvím dárců stávajících.

„Krev je nepostradatelnou součástí léčby i v moderní medicíně a denně zachraňuje životy. Bohužel dárců krve je neustále nedostatek a v letních měsících se tento deficit projevuje o to výrazněji, protože lidé cestují na dovolené.

Obecně v České republice je málo zejména mladých dárců, samozřejmě ale budeme rádi za každého zájemce, který přijde darovat krev nebo k darování motivuje ostatní,“ sdělila Miroslava Vaňková, vrchní sestra transfúzního oddělení Nemocnice Nový Jičín s tím, že problémem letních měsíců není jen samotná nepřítomnost dárců v době dovolené, ale často také několikatýdenní zákaz dárcovství, který je nutno dodržet po cestování do některých z exotických zemí.

„Budeme rádi za každého nového dárce, který se přidá do našich řad. Obecně ale oceníme i jakoukoliv jinou formu pomoci, například propagaci dárcovství krve ať už mezi spolupracovníky, rodinnými příslušníky, nebo přáteli. Takto nám mohou pomoci například i ti, kteří sami darovat krev nemohou,“ dodává vrchní sestra.

Zájemci o darování krve z řad prvodárců mohou k odběrům přicházet vždy v pondělí a úterý mezi 6.30 a 9.30 hodin na transfúzní oddělení Nemocnice Nový Jičín. „Maximální počet dárců, který může být v jednom dni odbaven, je třicet. Pokud přijdou prvodárci v doprovodu stálého dárce tohoto transfúzního oddělení, čeká na pravidelného dárce malý dárek,“ uvedla dále mluvčí nemocnice.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů. Dárce má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, může dostat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu, a to ve výši 2000 korun za každý absolvovaný odběr.