Aktivity pod názvem Léto s Ostravskou, které zaujmou všechny věkové kategorie, připravují ve spolupráci s vědci studenti univerzitních spolků. U stánků budou s návštěvníky pracovat s laboratorními přístroji a vybavením, zájemci si mohou dále vyzkoušet opičí dráhu nebo se projít na slackline.

Do Zoo Ostrava připravily program spolky Epka a Sova z Přírodovědecké fakulty, které se aktivně zabývají popularizací vědy, pořádají exkurze nebo pracují se středoškolskými studenty. Základna bude na rušném místě u velkého hřiště hned vedle statku s kozami.

Kdo se zapojí, vyzkouší si pozorování zvířecích chlupů i živých kvasinek v mikroskopu, objeví krásu zlatého řezu v přírodě, naučí se rozpoznávat stopy zvířat nebo si zkusí určovat různé druhy vážek s pomocí mobilní aplikace, která vznikla na Ostravské univerzitě.

Na přehradě Olešná

Na přehradě Olešná jsou pak aktivity soustředěny v kempu u mola a část programu bude překvapením pro návštěvníky blízkého aquaparku.

Program zde chystají medici z organizace IFMSA z Lékařské fakulty, akademici a studenti z Katedry studií lidského pohybu Pedagogické fakulty a také parta ze studentské organizace Younie, která pravidelně pořádá ostravský Majáles.

Přímo ve vodě ukážou několik záchranných akcí i první pomoc vodní záchranáři.

Ti, co se u stánků Léta s Ostravskou zastaví, si vyzkouší pádlování na nafukovacích člunech, projedou se okolo přehrady na kolečkových lyžích, zasoutěží si v balónkové střelnici nebo ošetří plyšáka v medvídkově nemocnici. Kdo bude mít kuráž, natrénuje chirurgický steh na preparátu z umělé kůže.