Co je to za léto? Tato otázka je v posledních dnech slyšet na každém rohu. Lidé schoulení pod deštníky lamentují nad letošními uplakanými a chladnými prázdninami. Krásných slunečných dnů bylo doposud žalostně málo, vylepšit náladu a vrátit létu čest může nyní srpen.

Jen ztěžka se o letošní sezoně rozpovídala Andrea Frňková, která provozuje autokemp v Jerlochovicích u Fulneku. Místo toho, aby byl její kemp plný návštěvníků užívajících si dovolenou, zeje nyní prázdnotou. Nejen zde lidé v důsledku dlouhodobě zatažené oblohy rušili rezervace ve velkém.

„S takovým měsícem jsme se ještě nesetkali, je to opravdu hodně slabé,“ bědovala Andrea Frňková. Přitom ještě před nedávnem to vypadalo, že nebude mít o turisty nouzi. „Narezervované toho bylo šíleně moc, ale lidé kvůli tomu počasí nedojeli. Teď tak přijede jedna rodina, zůstane tady den, dva dny, a jede zase pryč. Ale to jsou výjimky.

Ještě se tady objeví cyklisti, které chytne liják na cestě, přespí tady jednu noc a na druhý den jedou dál. První dva měsíce to bylo super, ale ten červenec je úplně ubohý. Ale po zkušenostech, co jsme se ptali druhých, tak si myslím, že jsou na tom všichni úplně stejně,“ rozvykládala se provozovatelka jerlochovického autokempu.

Obraz poklidné hladiny bazénu, do které buší dešťové kapky, se stal letos noční můrou majitelů a provozovatelů koupališť. Ti se všichni shodují v jednom: sezona je zatím katastrofální. Koupací dny by spočítali na prstech jedné ruky a již nyní mluví o ztrátách. „Je to katastrofa. Za dvacet jedna let, co koupaliště provozujeme, tak špatný červen a červenec nepamatujeme,“ řekl například minulý týden ředitel novojičínského bazénu Milan Dvořák.

Své plány musejí měnit také dovolenkáři, kteří plánovali objevovat krásy Beskyd a Valašska. Místo toho, aby zdolávali horské hřebeny, vyplňují volný čas alternativními výlety.

„Turistů, byť je škaredě, je opravdu hodně. Máme tady velkou návštěvnost a ptají se na alternativy v tom deštivém počasí. Opouští turistiku a spíše vyhledávají hrady, zámky nebo sportovní aktivity,“ řekla Deníku Zuzana Kalinová z Turistického informačního centra ve Frenštátě pod Radhoštěm. Konkrétně ve Frenštátě hledají turisté útočiště ve zdejším muzeu nebo na samotné radnici, kde jsou vystavené originální sochy a historické fotografie města.

Přes to všechno, prosluněné prázdniny nemusí být pouhým přáním. Je tady srpen a podle meteorologů by nám mohl současné „rozmarné léto“ proslunit hned ze svého začátku. „Předpokládáme, že bude převládat typicky letní charakter počasí se střídáním oblačných dní s přeháňkami a bouřkami a dní slunečných, které by postupně měly převažovat,“ předpovídají na první srpnovou dekádu meteorologové z Českého hydrometeorolo­gického ústavu. Teploty by se mohly vyšplhat až k osmadvaceti stupňům. Ovšem v polovině měsíce má hrát prim proměnlivé počasí s velkou oblačností a četnými srážky.

Letošní červenec nám toho letního příliš neukázal a donutil nás nechat plavky a žabky schované doma ve skříni. Jak moc se vymykal dlouhodobému normálu, nám meteorologové sdělí do deseti dnů, kdy vyhodnotí veškerá data, která v sedmém měsíci letošního roku nasbírali.