„Místní lidé jsou tak mírně pesimističtější proti průměru České republiky, kde zhoršení ekonomické situace očekává sedmadvacet procent dotazovaných. Překvapivým výsledkem průzkumu je skutečnost, že aktuální očekávání v oblasti ekonomického vývoje země pro letošní rok neovlivňuje ochotu půjčovat si u šedesáti procent obyvatel Moravskoslezského kraje. Nejčastěji by si lidé tohoto kraje půjčili na rozsáhlejší rekonstrukci domu či bytu,“ vyplývá z výzkumu už zmíněné banky. Téměř polovina oslovených ze severní Moravy a Slezska by si půjčila také na drobnější rekonstrukce či nákup auta. Naopak úvěrem financovat dovolenou nebo nákup vybavení pro sport a hobby by zvažovalo pouze minimum osob. „U mužů je patrná vyšší ochota využít půjčku na nákup vozu, u žen pak na pořízení domácích spotřebičů. U lidí nad pětačtyřicet let je v porovnání s mladšími ročníky patrná vyšší rezervovanost k půjčkám,“ uvádí se dále v tiskové zprávě k průzkumu.

Kdo rozhoduje o půjčce?

Rozhodnutí, zda si domácnost na nákup něčeho půjčí, je podle výsledků průzkumu nejčastěji výsledkem rovnoměrné dohody obou partnerů. Při rozhodování o půjčkách na konkrétní záležitost však mají muži převahu zejména v oblasti nákupu vybavení na sport a hobby, automobilů, elektroniky a rekonstrukce obydlí. Ženy mají naopak silnější slovo při rozhodování o financování studia, domácích spotřebičů, dovolené, vybavení domácnosti či svatby.

„Letos očekáváme v souvislosti s mírným ekonomickým oživením růst zájmu o spotřebitelské úvěry o pět až deset procent,“ dodala Monika Kubovcová, ředitelka spotřebitelských úvěrů GE Money Bank. Podle ní trh poroste díky zvyšující se poptávce po úvěrech a svou roli sehraje i aktivnější nabídka ze strany bank.