Již tuto sobotu ožije Nový Jičín městskými slavnostmi, které se tentokrát ponesou ve zcela netradičním duchu. „Letošní oslavy jsme zasvětili stému výročí tělovýchovné jednoty v Novém Jičíně,“ potvrdil na tiskové konferenci věnované slavnostem místostarosta Vladimír Bárta. Právě z toho důvodu se návštěvníci slavností tentokrát dočkají především sportovních ukázek a exhibicí.

Rozhodně ale nebudou ochuzeni ani milovníci klasických historických oslav, které město pořádalo v minulých letech. „Letošní slavnosti sice budou z převážné části sportovní, ale v žádném případě nechceme zklamat i ty návštěvníky, a je jich hodně, kteří do Nového Jičína přijíždějí speciálně kvůli historii, koncertům a dobovým atrakcím,“ podotkl ředitel Městského kulturního střediska Petr Orság.

„Byl to skutečně tvrdý oříšek, propojit historii se sportem,“ připustila Oldřiška Navrátilová, vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy. „Já osobně jsem se ještě na začátku roku bála, zda se nám podaří do této nejvýznamnější novojičínské akce vtáhnout i sportovce,“ připustila své obavy Navrátilová, ale zároveň dodala, že sportovní nadšenci předčili její očekávání. „Do oslav se zapojilo přes dvacet oddílů a v průvodu půjdou více než tři stovky sportovců,“ radovala se a tajuplně naznačila, že sport s historií propojí i samotné kluby, které sáhly do svých archivů a ve slavnostním průvodu se objeví v dobových dresech.

Návštěvníci městských slavností se tak mohou těšit, že se letos náměstí promění v házenkářské, fotbalové i hokejové hřiště, a dokonce i v bazén, kde nabídne ukázky ploutvového plavání Klub vodních sportů Laguna.