Léto, jaké málokdo čekal. Namísto měsíců, jimž vévodí teplo, slunce a poklidné dny odpočinku u vody, nízké teploty, deště a počasí připomínající jaro či podzim. Provozovatelé letních areálů tak již nyní, několik týdnů před koncem hlavní sezony, řeší problémy. Zejména pak ti, kteří provozují koupaliště a aquaparky.

Katastrofa, která tady už hodně dlouho nebyla. To je věta, která je nejčastěji slyšet z úst provozovatelů koupališť a aquaparků na Novojičínsku, když se jich zeptáte na zhodnocení letošní sezony.

Dní ke koupání bylo zatím málo

Minimum dní, ve kterých teploty vystoupaly na jindy běžný průměr, zapříčinilo, že takzvaných koupacích dní bylo velmi poskromnu. „Jestli chcete zhodnotit letošní sezonu, tak to bude velmi krátké a jednoduché,“ uvedl Milan Dvořák, jenž provozuje koupaliště v Novém Jičíně. „Je to katastrofa. Za dvacet jedna let, co koupaliště provozujeme, tak špatný červen a červenec nepamatujeme,“ dodal Dvořák vzápětí. S jeho názorem se ztotožnili také v jiných městech. „My sezonu hodnotíme vždycky až k prvnímu září, takže máme ještě pět týdnů do konce. Jakékoliv hodnocení je tedy nyní předčasné, ale musíme uznat, že letošní sezona je nejhorší za dvacet let,“ potvrdil Dvořákův výrok Rudolf Korčulák, který má na starosti koupaliště v Příboře. Stejně pak situaci zhodnotil také Jiří Štefek, provozovatel aquaparku ve Frenštátě pod Radhoštěm, s tím, že letošní sezona je opravdu špatná.

Aby si lidé mohli udělat obrázek o tom, jak špatné letošní léto pro provozovatele koupališť je, spočítali někteří takzvané koupací dny.
„Od 23. května, co jsme koupaliště otevřeli, jsme až do dnešního dne měli odkoupaných pouhých šest dní,“ sdělil Korčulák. O moc lépe na tom nejsou ani ve frenštátském aquaparku: „Koupací a kvalitní dny, kdy byla slušná tržba, jsme za ty dva měsíce měli pouhé čtyři. Dalo se sice koupat, i když nebylo zrovna úplně hezky, ale to nestojí za řeč, protože to nás navštívilo tak sto padesát, sto lidí. A co to na tak velký areál je?“ uvedl Štefek.

Přestože do konce hlavní prázdninové sezony zbývá ještě více jak měsíc, už nyní je jasné, že koupaliště budou na konci prázdnin ve ztrátě. Málokterá totiž mohou zisk nahnat ještě jiným způsobem, než je samotné venkovní koupání. „Letos počítáme se ztrátami, to zcela určitě. Navíc nemáme možnost kompenzovat špatnou sezonu třeba ubytováním, protože v areálu nemáme ubytovací kapacity. Jsme čistě závislí na návštěvnících koupaliště,“ sdělil Milan Gilar, provozovatel koupaliště v Kopřivnici. O poznání lépe jsou na tom v Příboře. „Počítám s tím, že budeme muset vyvinout velké úsilí, aby nedošlo k velkým ztrátám. Naštěstí se špatné podmínky pro koupání snažíme alespoň částečně vykompenzovat ubytováním, které tady provozujeme, letními tábory a rekreanty, které jsme měli nasmlouvané již od zimních měsíců. Nicméně je jasné, že zisk bude nulový,“ řekl Korčulák.

Kromě toho, že se provozovatelé koupališť shodli na skutečnosti, že letošní sezona je katastrofická, další shodou bylo i zbožné přání, aby se počasí v srpnu konečně umoudřilo. „I když nás to už nezachrání, krásný a teplý srpen by nám tu špatnou sezonu mohl alespoň trochu vynahradit,“ uvedli oslovení shodně .