Nově schválený jednací řád přinese změny již při nejbližší schůzi zastupitelstva, která se bude konat za měsíc. Tři dny před samotným zasedáním budou na internetových stránkách města k nahlédnutí dokumenty, jež se budou schvalovat, a později přibudou i výsledky jednotlivých hlasování každého zastupitele.

„Tato novinka zásadně zjednoduší přístup veřejnosti k informacím ze schůzí zastupitelů. Dříve se v usneseních na internetu zveřejňovala jen základní a velmi stručná data z jednání,“ sdělila čerstvá mluvčí novojičínské radnice Marie Machková s tím, že v současné době je informační systém ve fázi testování.

„Celou věc se snažíme řešit souhrnně, od přípravy materiálů až po zveřejnění na webu, a to v jednom systému, včetně zajištění ochrany osobních údajů. V této chvíli řešíme s dodavatelskou firmou export dat ze systému hlasování do systému, ve kterém se zobrazuje zveřejňované usnesení,“ řekla k novince Eva Kukolová, vedoucí odboru informatiky.

Návštěvníkovi nových webových stránek novojičínské radnice stačí zavítat do sekce Samospráva, kde si rozklikne odkaz Zastupitelstvo města a zde již najde usnesení, včetně důvodové zprávy, příloh a textu, a včetně ikony odkazující na hlasování u konkrétního bodu jednání.

„Ze všech materiálů, které zastupitelé projednávají, musejí být pro veřejnost vypuštěny osobní údaje, ale tak, aby pro zastupitele zůstaly tyto informace v projednávaných dokumentech viditelné. To si také vyžádalo určitý čas,“ poznamenala vedoucí odboru. Starosta Nového Jičína Břetislav Gelnar k novince dodal:

„V přípravě zprovoznění nového informačního systému se pohybujeme v řádech týdnů. V minulosti se za šestnáct let nic podobného nepovedlo.“

Vedení Nového Jičína nepřichází s první internetovou novinkou. Od začátku roku jsou na webu města k dispozici například důležité smlouvy, které radnice uzavřela.