Všichni, kdo si objednali zájezd do Egypta, museli se zatajeným dechem sledovat lednové události, které zemi obrátily doslova naruby. Nepokoje v ulicích totiž vbrzku přerostly v revoluci, při níž byl svržen prezident Husní Mubarak. Pro majitele turistických středisek, které zely prázdnotou, to znamenalo citelnou ránu, protože se turisté báli do neklidem zmítané země jezdit. Rovněž letadlová doprava na několik dnů ustala.

Po několika dnech se situace ve státě relativně stabilizovala a 19. února dosedla na egyptskou ranvej první letadla. Turisté jsou opětovně ujišťováni, že není důvod k obavám, turistické lokality a plážové oblasti jsou údajně mimo ohrožení.

A jak to v současné době vypadá v kancelářích cestovních agentur na Novojičínsku? Většinou o tuto destinaci není veliký zájem, lidé jsou stále opatrní. „Teď jsme žádné zájezdy do Egypta neobjednávali. Je to asi tím, že se lidé bojí. Přestali kupovat zájezdy i na léto, spíše si vybírají Bulharsko nebo Řecko. Vím, že někteří ty zájezdy dokonce zrušili,“ potvrdila Markéta Hertlová z cestovní agentury ve Studénce-Butovicích.
Podobně to cítí i Ivana Erbanová, pracovnice novojičínské pobočky agentury Knap Tours. „Lidé jsou opatrní, bojí se. Měli jsme tady zájemce, ale nakonec to odřekli. Zájezdy jsou sice v nabídce, ale není o ně takový zájem,“ konstatovala Erbanová s tím, že se to možná zlepší až v letní sezoně, tedy v květnu či červnu. „I když jsou teď ceny zájezdů levnější, lidi jsou stále opatrní,“ dodala ještě.

Vladimíra Houšťavová z cestovní agentury Impuls Kopřivnice sleduje spíše opačný trend: „Zase se ten zájem pomalu obnovuje. Není to nic velkého, ale už máme po těch událostech sjednané cestovní smlouvy, takže bych řekla, že se situace stabilizovala,“ zhodnotila Houšťavová stav na Kopřivnicku.

Přes to všechno ministerstvo zahraničních věcí doporučuje cestovat do Egypta jen v nezbytně nutných případech. Asociace cestovních kanceláří vydala prohlášení, že cestovní kanceláře situaci v Egyptě pečlivě sledují prostřednictvím svých zaměstnanců, obchodních partnerů a úřadů přímo na místě a jsou připraveny na další vývoj událostí adekvátně reagovat.