Je to každý rok to samé. Dříve či později přijde kratší nebo delší vlna veder a lékaři mají o práci vystaráno. Zejména starší lidé kolabují, tu a tam se objeví i někdo, kdo to přepískl s alkoholem. Jiná situace není ani letos. Vedra, na která se většina lidí těšila celé prázdniny, přišla a někomu způsobila komplikace.

„Zaznamenali jsme zhruba třetinový nárůst pacientů v souvislosti s teplými dny,“ uvedl Miroslav Fajkus, mluvčí Nemocnice s poliklinikou v Novém Jičíně, jenž upřesnil, že nárůst pacientů s kolabujícím organizmem je přesně 31,8 procenta a týká se všech věkových skupin.

„Dochází ke kolapsům z horka při nedostatku pití. Projevují se celkovou únavou a stavy slabosti, zejména u starších lidí. U mladších, kteří většinou málo pijí, se to projevuje tím, že je jim špatně a tělo je celé zesláblé,“ pokračoval Fajkus.

Pomoci může osvědčený recept. „Nechodit na přímé slunce, zejména přes poledne, vyhýbat se dlouhodobému pobytu na sluníčku,“ uvedl příklady Fajkus. Důležité je zásobovat organizmus tekutinami. „Může to být čaj, voda, ta by neměla být moc studená, aby organizmus nedostal teplotní šok,“ řekl Fajkus.

Nebezpečí může v současném počasí může představovat také alkohol. „Alkohol by se vůbec neměl pít, zejména přes den. Večer je možno si dát nějaké nízkostupňové pivo, ale jinak raději ne. A pokud možno omezit kávu. Doporučuje se běžně dva litry tekutin denně, v těchto vedrech by to měl být dvojnásobek. Kávu v to nemůžeme počítat,“ uzavřel Fajkus.