„Používáme repelenty, a také stromky zastřiháváme, aby neměly tvar vánočního stromku. Na normální růst to nevadí a esteticky to odradí,“ prozradil Petr Halata, zástupce lesního správce ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Pro nás jsou obstřiky drahé, proto nejčastěji chodí po lesích hlídky, které jsou během adventu posílené,“ popsal Pavel Antoňů z oderského odboru správy nemovitého majetku.

Zloději vánočních stromků jsou však rok od roku troufalejší. Ti, kterým se nechce s pilkou do lesa, zamíří do městských parků. Proto Nový Jičín přistoupil k opatření proti poškozování a krádežím jehličnanů. „Technické služby města v těchto dnech provádí v parcích, sídlištích a ostatních plochách veřejné zeleně speciální postřik jehličnanů, které by mohly zloděje lákat,“ uvedla novojičínská tisková mluvčí Hana Sirotová. Současně dodala, že postřik stromů není závadný, ale v teple domova zaútočí svou tajnou zbraní a to zápachem. Zloději tak příliš radost doma neudělá.

Doby, kdy se vánoční stromky kradly jenom z lesů jsou tak zřejmě pryč. Chránit je potřeba také zeleň ve městě. „K těmto krokům jsme museli přistoupit potom, co došlo ke zničení jedle obrovské ve Smetanových sadech neznámým vandalem. Stalo se to na začátku letošního prosince,“ uvedla Olga Kubálková z odboru životního prostřední v Novém Jičíně. Podle jejích slov byl v parku zničen strom, který zde rostl již jedenáct let. „Zničili ho jen pro to, aby ušetřili za vánoční stromek. Navíc se jedná o velkou ztrátu, protože jedle obrovská je vzácně vysazovaný strom, který se dožívá i tří stovek let,“ litovala Kubálková.

Speciální postřiky jehličnanů by měli pomoci. „Věříme, že tento čin zůstane ojedinělý, a že další vysazované stromy už zůstanou na svých místech k potěšení dalších generací,“ zadoufala na závěr mluvčí Sirotová.