Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé manifestovali proti šachtám

Novojičínsko - Vážení čtenáři, pokračujeme v ohlédnutí po dvaceti letech a opět vám přinášíme výňatky z tehdejšího tisku.

24.4.2010
SDÍLEJ:

Ohlédnutí - jak to bylo před dvaceti lety.Foto: Deník

Odpor k šachtám ve Frenštátě pod Radhoštěm trvá již dlouho. Právě před dvaceti lety tamní obyvatelé poprvé oficiálně manifestovali proti úmyslu otevřít Důl Frenštát.

Titulek článku na první straně týdeníku Rozkvět, jenž vyšel před dvaceti lety, hovořil jasně – Za Frenštát bez vojáků i horníků. Autor popsal manifestaci u Střední průmyslové školy ve Frenštátě pod Radhoštěm, na niž přišla možná více než tisícovka lidí. Řada z nich nesla velké tabule, na nichž například stálo: „Radegaste, pomoz, chtějí nás poddolovat“, „Chceme Frenštát bez armády a šachet“ nebo „Ať žije město turistiky a cestovního ruchu“.

Úvodní slova pronesl tehdejší poslanec České národní rady Alois Válek, jenž vyzval občany Frenštátu, aby budoucnost vzali do svých rukou. „Poté vystoupili hosté, kteří mají stejné nebo podobné problémy, ať už to byla paní Mičulková z Kunčic pod Ondřejníkem nebo pan Schwarz z Trojanovic, jenž své poselství zakončil slovy Bez vojáků navždy, bez horníků co nejdéle,“ přiblížil průběh manifestace autor článku.
Na závěr manifestace přečetl Dalibor Norský, tajemník frenštátské radnice rezoluci, kterou město odeslalo na kompetentní úřady. Norský uvedl, že je třeba učinit taková opatření, aby se nezakládalo na nové problémy do budoucna, s tím, že cílem by mělo být krásné město, jež bude srdcem Beskyd.

Někteří chtěli Rudé náměstí

Také v Bílovci přistoupili k přejmenování některých částí města. Z 1500 anketních lístků se vrátilo 543. Pro změnu názvu Gottwaldova ulice na ulici 17. listopadu se vyslovilo 233 respondentů, 166 hlasů bylo pro ulici M. Koperníka a 41 pro ulici K nemocnici. Pro změnu názvu ulice Dzeržinského na ulici Nová cesta se vyslovilo 424 občanů, 67 jich chtělo, aby se ulice jmenovala po Janu Palachovi, a šest se přiklánělo k názvu Slezská. Rudé náměstí chtělo přejmenovat na Masarykovo 261 obyvatel Bílovce, 151 jich bylo pro název náměstí Míru a 26 dokonce chtělo setrvat u názvu Rudé náměstí.

Plenární zasedání Městského národního výboru schválilo změnu obou ulic, ale u náměstí si poslanci nechali čas na rozmyšlenou.

Také vedení Autopalu se omluvilo

Nový Jičín – Veřejnou omluvu prostřednictvím týdeníku Rozkvět vyslovili před dvaceti lety Ladislav Glogar, podnikový ředitel podniku Autopal Nový Jičín a Jaromír Kott, předseda Odborového svazu Kovo, všem stávajícím i bývalým pracovníkům státního podniku Autopal Nový Jičín za všechny neoprávněné postihy v pracovních otázkách, ke kterým došlo v podniku v období let 1968 až 1970.

Socialisté se pochválili za třetí místo

Štramberk – Soutěž jednotlivců a kolektivů v akcích Z za rok 1989 vyhodnotilo Plenární zasedání Městského národního výboru ve Štramberku. Členové Československé strany socialistické se umístili na třetím místě, za což získali věcnou cenu v hodnotě sto korun. Svůj úspěch považovali za natolik významný, že o něm informovali v týdeníku Rozkvět.

Autor: Ivan Pavelek

24.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

PETŘVALDŠTÍ fotbalisté (v bílém) prohráli venku podruhé v řadě.

I. B třída, sk. B: Petřvald padl ve Strahovicích. Čelo se vzdaluje

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Fulnecká mašina neklopýtla ani při derby v Odrách, kde se však výhra 4:2 nerodila lehce. Důležitý body uhrál Starý Jičín, který doma přetlačil Kopřivnici 3:2.  

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Deník přináší další díl seriálu Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím představujeme tabla jednotlivých prvních tříd základních škol Novojičínska, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Čáp Václav zatím doletěl do Turecka. Kde přezimuje?

Potomek nelétavého páru čápu černých ze Záchranné stanice v Bartošovicích byl vypuštěn na konci srpna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení