V Novém Jičíně doporučil krizový štáb zřídit mimořádnou telefonní linku, na které si lidé mohou objednat donášku nejnutnějšího nákupu a zajištění nezbytných pochůzek, například do lékárny nebo na poštu. 

„Tato bezplatná služba bude sloužit výhradně osamělým lidem, kteří jsou v izolaci kvůli koronavirovému onemocnění a lidem, kteří se neobejdou bez pomoci druhé osoby a jejich blízcí se o ně z důvodu karanténního opatření nemohou postarat,“ stojí ve zprávě na webu města. Linka 734 523 241bude v provozu v pracovních dnech od 7.30 do 15.00 hodin. 

Podobnou linku zřídilo město Kopřivnice – v pracovní dny v době od 8.00 do 15.00 hodin mohou lidé požádat o pomoc na čísle 733 169 915 a zanechat tam telefonický kontakt. „Poté Vás bude kontaktovat pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Kopřivnice, která zjistí konkrétní potřeby a následně zabezpečí nákup nutných potravin. Budete rovněž informováni o možnosti předání a způsobu zaplacení nákupu,“ sděluje občanům Krizový štáb ORP Kopřivnice. 

Frenštátští osamělí a nemohoucí občané v karanténě mohou od pondělí do pátku v době úředních hodin kontaktovat recepci městského úřadu s žádostí o pomoc.

„Žadatelé musí sdělit své jméno, adresu, ročník narození a telefonní číslo, na kterém je následně budou kontaktovat pracovníci odboru sociálních věcí a dojednají s nimi podrobnosti služby. O nákup či službu budou moci občané požádat maximálně 2x týdně, přičemž se město bude snažit zajistit nákup co nejrychleji, nejdříve však následující pracovní den,“ upřesnila Jana Prášková, vedoucí odboru sociálních věcí MěÚ Frenštát pod Radhoštěm. Lidé mohou volat na recepci úřadu – 556 833 111.

V Příboře je pro občany v karanténě anebo zdravotně omezené bez pomoci bližních k dispozici telefonní linka 556 455 444, na kterou se mohou potřební obrátit s požadavky na nákup základních potravin a hygienických potřeb s dodací lhůtou do 48 hodin. Za potřebné jsou považovány rodiny, které jsou v karanténě, a senioři bez možnosti zásobování rodinnými příslušníky. Při objednávce budou vyžadovány osobní údaje. 

Rovněž vedení města Bílovec se rozhodlo zřídit telefonní linku čís. 556 414 208 pro možnost objednání nákupu základních potravin pro ty občany města, kteří budou umístěni v karanténě z důvodu zamezení šíření koronaviru COVID-19 a nemají možnost si tuto službu zajistit jiným způsobem. Služba bude aktivní ve všední den v čase 9.00–12.00 hod. s nutností zadat požadavek telefonicky, dohodnout způsob platby a termín dovozu zboží. Předpokládané doručení je nejpozději následující pracovní den.

Ve Štramberku obyvatelé, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých a nemají se na koho obrátit, mohou například kvůli nákupu potravin nebo zajištění léků kontaktovat přímo starostku města Andreu Hlávkovou na e-mail starosta@stramberk.cz, nebo na tel. 558840601 nebo 724189269.

V Odrách a ve Fulneku se senioři, zdravotně postižení a občané v karanténě, kteří nemohou opouštět své domovy, mohou obrátit na Charitu Odrys žádostí o pomoc při zajištění nákupů potravin či nezbytných léků. Kontaktovat mohou vedoucí pečovatelské služby Martinu Hezinovou na telefonu 731 075 802 nebo e-mailem: martina.hezinova@odry.charita.cz. 

Online reportáž