Fanoušci cyklistiky z Nového Jičína, milující jízdu v přírodním terénu, spojili síly, aby v okolí města vybudovali prvních sedm kilometrů různě náročných stezek, takzvaných trailů. To však zdaleka neobnáší jen pořádnou porci fyzické práce, ale také maraton vyjednávání se všemi dotčenými úřady a institucemi.

„Jsme velice rádi, že nám Lesy ČR, zastoupené panem ředitelem Ševčíkem, i město Nový Jičín, zastoupené radou města, vyšli vstříc. Nicméně po dvou letech vyjednávání zazněl ze strany odboru životního prostředí požadavek na takzvané biologické hodnocení. Odbor životního prostředí si chce být jistý, že naše činnost je v souladu s přírodou," potvrdil Deníku Jaromír Valeš, jeden ze tří zakladatelů neziskové organizace Čertovy stezky, z. s.

Čertovy stezky - Brána BeskydSpolek sdružuje lidi se stejnou vášní pro jezdění na zábavných trailech (cyklistické stezky), co chtějí prosadit a budovat traily v krajině okolo Nového Jičína.
www.certovystezky.cz

Po prvotním šoku, způsobeném zejména vysokými náklady na vypracování této studie, se bikeři rozhodli bojovat. A nezůstali v tom sami. Finančně je lidé podporují prostřednictvím fundraisingu, což je dárcovská akce, při které kdokoliv, koho projekt zaujme, může přispět na internetu libovolnou částkou.

Sbírka s názvem Stavíme cyklistický ráj na webu darujme.cz odstartovala 5. března a má za cíl vybrat minimálně 100 tisíc korun. A vše je na dobré cestě. Už nyní je na kontě přes 100 tisíc korun a lidé mohou přispívat až do konce května 2017. Navíc se projekt Čertových stezek dočkal velké podpory i u dalších sportovců. Konkrétně u horolezců Davida Fojtíka a Miloše Palackého, kteří hodlají v květnu pokořit nejvyšší vrchol světa, Mt. Everest. Také oni spustili na stejném webu dárcovskou akci na částku 100 tisíc korun s tím, že pokud se jim podaří tuto částku vybrat, pak neziskové organizaci Čertovy stezky věnují stejný obnos.

„Náklady na expedici si hradíme sami, nicméně naším výstupem bychom chtěli podpořit neziskovou organizaci Čertovy stezky z.s., kterou prostě máme rádi. Je to parta srdcařů z našeho rodiště Nového Jičína, která pro sebe a příští generace bikerů staví krásné traily to jsou celkem pracně vybudované stezky v lese, po kterých můžeme my, cyklisté jezdit," vysvětluje David Novotný svoji iniciativu.

RESPEKT MEZI HOROLEZCI

„Pro nás to jsou superhrdinové dnešní doby nenadávají na poměry v hospodě, nežádají o dotace, neobcházejí zákon, ale po práci a ve svém volném čase makají na tom, abychom se dnes my, a zítra naše děti, měli lépe. Není to sranda, nejde jen o to vzít do rukou krumpáč, ale i spousta papírování a jednání na úřadech. Vytvářejí hodnotu pro budoucí generace, budují komunitu lidí, pro které není občanská angažovanost sprosté slovo," pokračuje horolezec, který dosáhl nejvyššího bodu Země již před jedenácti roky.

Fakt, že vybudování speciálních cyklostezek, není zdaleka jen náročná práce v lese, o tom by členové neziskovky Čertovy stezky mohli dlouhé hodiny vyprávět. „Na projektu pracujeme od roku 2015 a to s sebou přináší hlavně administrativní „zeď", kdy jsme rádi za každou podporu, pořád jdeme dál a vůbec se nevzdáváme," řekl Petr Vičan, předseda spolku, a jedním dechem dodal: „Je potřeba zmínit, že v některých případech tomu bylo jinak a podařilo se získat souhlas Města Nový Jičín a Lesů ČR, což je stvrzeno podpisem smluv s oběmi organizacemi, a za to jsme velmi rádi."

Cyklistické stezky lesním terénem, určené pro horská kola, jsou koncipovány tak, aby zapadly do krajiny a nijak ji nenarušovaly. Materiály na jejich stavbu jsou pouze přírodní hlína, dřevo, štěrk, a výstavba trailů se řídí metodikou určující řadu parametrů (sklon, poloměr zatáček), aby jízda na nich byla bezpečná a zábavná. „Věříme, že stezky jsou přínosem nejen pro sportovce, ale i pro celý region, protože z jiných zkušeností víme, že stezky dokáží přivést lidi i z dálky, aby zde strávili čas, a tím také přispěli do lokální ekonomiky," vysvětlil Jaromír Valeš. Organizace Čertovy stezky chce traily, vedoucí krásnou podbeskydskou krajinou, zpřístupnit pro cyklisty nejširšího výkonostního spektra.

SNAHA PŘILÁKAT DĚTI KE SPORTU

„Aby si pohyb na stezkách mohla užít celá rodina a stejně tak i zkušení jezdci. Taky jde o to, že pohyb na kole na stezkách v lese je úplně jiný zážitek než na cestě či asfaltové cyklostezce a jsme přesvědčeni, že stezky osloví i velmi mladé lidi a děti a přivede je do přírody a ke sportu," přeje si za všechny členy a tým Čertových stezek další ze zakládajících členů Jirka Vičan.