Necelých čtrnáct milionů korun již má na účtu povodňového fondu obec Kunín. „Myslím si, že je moc dobře, že se to podařilo vyřídit,“ sdělila starostka Kunína Dagmar Novosadová a upřesnila, že na účet přišlo ze Státního fondu rozvoje bydlení 13,921 milionu korun. Nyní z nich mohou lidé dostat sedmdesát procent vynaložených nákladů na opravu svých domů po povodních.

Ve většině případů se jedná o dvousettisícové částky, ale podle počtu bytových jednotek mohou žadatelé dostat i pět set či sedm set tisíc korun. „Nejnižší částka, kterou lidé mohou dostat, je padesát tisíc korun, a to v případě, že jejich náklady dosáhly minimálně výše jednasedmdesáti tisíc pěti set korun,“ podotkla starostka Kunína.

„Už včera přišlo na účet necelých dvanáct milionů korun. Takže ti, co potřebují, už mohou s obcí uzavřít smlouvu,“ uvedl starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček a dodal, že shromáždili více než šedesát žádostí.

Brzy snad budou moci začít čerpat peníze z povodňového fondu také obyvatelé Životic u Nového Jičína. „V pondělí přijetí peněz na účet projednali a schválili zastupitelé, v úterý jsme odesílali žádost na Státní fond rozvoje bydlení,“ uvedl starosta Pavel Hasalík a upřesnil, že se jedná o 55 žádostí a celková suma činí něco málo přes devět milionů korun. „Myslím si, že obyvatelé by mohli čerpat ještě letos,“ dodal.

Obdobně jsou na tom i obyvatelé Bludovic či Žiliny, místních částí Nového Jičína. „Termín podání byl do dnešního dne, zástupci města vezli žádost do Prahy včera,“ vyjádřil se v pátek pro Deník Tomáš Vindiš, tajemník Městského úřadu v Novém Jičíně. Do pondělka tam obdrželi více než devadesát žádostí a celková částka, o kterou město žádá Státní fond rozvoje bydlení, přesahuje sedmnáct milionů korun. „Takto tuto žádost ve středu schválilo zastupitelstvo města,“ uzavřel novojičínský tajemník.