O tom, že se do Jerlochovic stěhují lidé, jimž většina české populace neřekne jinak než Romové, se poprvé zmínil na posledním zasedání fulneckého zastupitelstva jeho člen Roman Mroček v souvislosti s možným rušením policejního oddělení ve Fulneku. Před několika dny obdržela redakce dopis, v němž mimo jiné stálo: „Doneslo se mi z několika zdrojů, že město uvažuje o osídlení Jerlochovic několika desítkami romských občanů. Nechci šířit žádnou fámu nebo nepotvrzenou informaci, ale my, občané Jerlochovic, jsme touto informací doslova zděšeni.“

Obyvatelé Jerlochovic mají skutečně strach. Možná i to je důvod, proč byli ochotni se k věci vyjádřit jen anonymně. „Někteří už jsou na ubytovně. Říká se, že jich tady má přijít až sto sedmdesát. Však už sepisujeme petici,“ uvedla jedna z obyvatelek. Informace o počtu romských rodin v azylovém domě v Jerlochovicích se liší. Někdo hovoří o čtyřech, jiný až o šesti. „Už jsem také slyšela, že jich má přibýt mnoho dalších. Je to kolikrát hrozné. Do půl dvanácté dělají kravál. Někdy se to nedá vydržet,“ postěžoval si další z obyvatel Jerlochovic.

Mladý muž, jenž stál nedaleko azylového domu, uvedl, že v místě kdysi bydlel. Dnes už tam prý naštěstí jezdí jen sporadicky. „Mám pocit, že to s tím stěhováním bude pravda. Nevím, kolik jich tady bydlí, ale zdá se mi, že jich přibývá. Slyšel jsem, že do Fulneku se má stěhovat asi sto čtyřicet Romů.“ Do diskuze se zapojil kolemjdoucí muž středního věku. Také on si stěžoval na hluk, který někteří obyvatelé azylového domu dělají. „Jenže když jim člověk vynadá, tak je to rasismus. Když oni nadávají těm, co je upozorní na slušné chování, tak je to normální,“ přiblížil muž obecně známou situaci v naší společnosti a dodal, že slyšel o sto padesáti nových obyvatelích Fulneku.

Starosta Fulneku Jiří Dener připouští, že s některými rodinami v azylovém domě mohou být problémy. „Je pravda, že se tam nastěhovala rodina s dětmi. Neplatí nájemné, takže co s nimi. Ale problém je v tom, že se za nimi natáhnou kamarádi s dětmi. Tam není problém v dospělých, ale v tom, že tam, často bez dozoru, běhají malé děti,“ poznamenal Dener.

Starosta přiznal, že již ve městě zaslechl informace, že se do Fulneku bude stěhovat zhruba 140 Romů. „V žádném případě to není pravda. Mám pocit, že to je další ukázka předvolebního boje. I když chápu ty občany, kteří tam bydlí, že mohou být naštvaní. Kdybychom měli holobyty, tak někteří skončí tam, protože kolikrát někteří ti občané nemají ani nárok na normální ubytování. Ale vzhledem k tomu, že mají malé děti, musíme jim poskytnout adekvátní ubytování. Určitě se ale neděje to, že by tady přicházeli noví Romové a my jim dávali trvalé pobyty,“ ubezpečil fulnecký starosta Dener.