Dnů, ve kterých hledali lidé zchlazení v podobě studených nápojů, zmrzliny nebo osvěžení na koupališti, bylo letos v létě více než v uplynulých letech. Provozovatelé koupališť na Novojičínsku potvrdili, že co se týká počasí, sezona se zatím vydařila.

„Návštěvnost aquaparku v Příboře je letos vyšší, než byla v loňském roce. Teploty jsou podstatně stabilnější než vloni a předloni o tom čase. Sezonu budeme hodnotit až prvního září, ale počasí v červnu a červenci bylo dobré," řekl provozovatel příborského koupaliště Ricco Rudolf Korčák. Vysoká návštěvnost koupaliště v Příboře je však nepochybně způsobena také slevami, na něž lákal provozovatel v průběhu tohoto roku. „Hodně návštěvníků má zakoupené vouchery, které jsme dali na slevové portály v prosinci a v květnu. Na základě poukazů mají zlevněné vstupy, ale také zvýhodněné ceny za jídlo a různé atrakce. Tím se návštěvnost samozřejmě zvyšuje," vysvětlil svou strategii Rudolf Korčák.

„Není to žádný zázrak"

Skutečnost, že lidé i v teplých dnech slyší na zvýhodněné ceny, potvrzují také ostatní provozovatelé venkovních bazénů. Přestože souhlasí, že počasí je prozatím slušné, jejich koupaliště ve švech zrovna nepraskají. „Velké návaly nemáme. Lidé asi využívají spíše možností přírodního koupání. V nejvyšších teplotách máme tři sta až pět set lidí. Není to žádný zázrak. Plavce často odradí přeháňky, spousta lidí odejde, když začne pršet. Po dešti se rozhodně nevrátí všichni návštěvníci," popsal první část léta jednatel Oderské městské společnosti, která provozuje koupaliště v Odrách, Jaroslav Zdražil.

Podobnou zkušenost mají také provozovatelé plovárny v Kopřivnici. „Sezona je sice lepší než loňská, ale do těch nejlepších sezon v minulých letech má hodně daleko. Pokud je pěkně a jsou tropy, tak lidé přijdou. Pokud je chladněji nebo proměnlivé počasí, tak chodí málo," potvrdil špatné zkušenosti s proměnlivým počasím v tomto roce ředitel Správy sportovišť Kopřivnice, která se stará o místní koupaliště.

Ani teplé dny s občasnými přeháňkami tedy nezajišťují naplněnost venkovních bazénů. Nejhorší noční můry se však v tomto roce dočkal provozovatel koupaliště na Libotíně. Na začátku léta, kdy byly teploty nejvyšší, zjistil, že má prasklé trubky pod koupací vanou, a byl nucen bazén vypustit. „Sezonu hodnotím jako úplně hrůzostrašnou. V největších horkách jsem měl bazén vypuštěný. Jsem rád, že jsem teď měl čtyři pět koupacích dní. Celkově je to hrůza," popsal svou letošní smůlu provozovatel Libor Švarc. Teď, když už je bazén ve Štramberku opravený a napuštěný, začalo počasí dělat „psí kusy". „Na koupání bylo v posledních dnech chladno. Stěžují si i provozovatelé ostatních koupališť, která však měla dobrý alespoň začátek sezony. Já jsem prodělal všechno, co se dalo," dodal Libor Švarc.

EVA ŘEHÁKOVÁ