Po špatných zkušenostech s podvodnými sbírkami, které se v minulých letech objevily v řadě regionů České republiky, proto Fórum dárců připravilo projekt darujspravne.cz. Na tomto internetovém portále mohou obyvatelé Moravskoslezského kraje přispět jednoduše a bezpečně vybrané neziskové organizaci. V současnosti se k projektu připojilo již 140 veřejně prospěšných organizací, které potřebují pomoc české veřejnosti.

„Projekt darujspravne.cz vystihuje dnešní potřebu rychlých a kvalitních informací i spolehlivých řešení. V Charitě Ostrava jsme rádi, že nám tento projekt umožňuje využívat moderní platební systémy, a tím usnadňuje kontakt s dárci,“ říká Dalibor Kraut, vedoucí útvaru pro vztahy s veřejností ostravské Charity.

Mezi další projekty, které lze prostřednictvím portálu darusjpravne.cz podpořit, patří sbírky „Pomozte dětem!“, jejímž symbolem je kuře se záchranným kruhem, ale také projekt na ochranu goril ve volné přírodě nebo na podporu návratu lososů do české přírody, výchova asistenčních psů a celá řada dalších sociálních projektů.

„Ve Velké Británii přispívá na dobročinné účely více než polovina obyvatel, zatímco u nás je to přibližně 10 procent. Na druhé straně se potvrzuje, že Češi jsou k veřejně prospěšným tématům vnímaví, a pokud je nezisková organizace osloví, chtějí jí podpořit menším příspěvkem jako je DMS nebo i větší částkou přes platební kartu. A proto vznikl portál darujspravne.cz,“ vysvětluje Klára Šplíchalová, ředitelka Fóra dárců pro nadační a dárcovské programy.

Dárci mohou využít nejméně pět různých metod, jak přispět na charitu. Mohou poslat jednorázovou dárcovskou SMS nebo roční dárcovskou SMS, pak jsou k dispozici platby přímo na účet vybrané neziskovky, nebo přes platební bránu, elektronickou peněženku PaySec. „Postupně přibydou další platební metody a v jednání jsou i možnosti mobilního internetu,“ dodala Šplíchalová.

Každý, kdo se rozhodne přispět přes nový portál, má jistotu, že přispívá prověřené neziskové organizaci, která splňuje nastavená kritéria kvality a pravidelně informuje o prostředcích, které získala v rámci veřejné sbírky. (dal)