Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé si připomněli výročí sametové revoluce

Frenštát pod Radhoštěm – „Ať mír dál zůstává s touto krajinou…" Legendární písní Marty Kubišové začala v pondělí v 10 hodin dopoledne vzpomínková akce ve Frenštátě pod Radhoštěm.

17.11.2014
SDÍLEJ:

Také po celém Novojičínsku si lidé připomínali 25. výročí od událostí 17. listopadu 1989.Foto: DENÍK / Simona Mikšová

U příležitosti 25. výročí sametové revoluce a pádu komunistického režimu v tehdejším Československu se u budovy Základní školy Tyršova 1053, na níž jsou umístěny pamětní desky věnované obětem komunistického režimu, sešly desítky lidí.

„O zdraví se někdy říká, že jeho cenu často zjistíme, až ho ztratíme. A myslím si, že hodně podobné je to i s občanskou svobodou. Jsem rád, že jsem mohl být u toho, když jsme ji v roce 1989, po dlouhých čtyřiceti letech, znovu nabyli.

Studoval jsem tenkrát v Praze, takže jsem byl očitým svědkem událostí kolem 17. listopadu, i toho, co následovalo. Nebyl jsem žádný hrdina ani revolucionář. Na studia do Prahy jsem odjížděl vybaven ponaučením, které v té době dávali svým dětem nejedni rodiče:

Prosím tě, hlavně se do ničeho nepleť," zavzpomínal Martin Trubač z frenštátské­ho muzea.

Také po celém Novojičínsku si lidé připomínali 25. výročí od událostí 17. listopadu 1989.

Martin Trubač byl jedním z těch, jež se najednou bez vlastního většího osobního přičinění ocitli v centru dění. „Živě si vzpomínám, jak nepříjemné pocity ve mně vzbuzovalo, když nám onoho památného pátečního rána, ještě několik hodin před manifestací na Albertově, pod okny anatomického ústavu začaly projíždět policejní antony.

V duchu slyším asistenta, který nás toho dne propouštěl se slovy: Jestli vám mohu radit, nedívejte se ani napravo ani nalevo a jděte rovnou domů," připomněl účastník událostí, jež měnily dějiny naší země.

Kromě obrovské euforie však on i jeho kamarádi zažívali také chvíle strachu. Třeba tehdy, když se rozhodovali, zda jít v pondělí 20. listopadu na úplně první demonstraci na Václavské náměstí. „Dnes už je jasné, že to všecko dobře dopadlo. Tenkrát jsme to nevěděli a stát se mohlo opravdu ledacos," popsal Martin Trubač, s tím, že během onoho listopadového týdne navštívil i Frenštát.

„Vzpomínám, jak obrovský byl zpočátku rozdíl mezi tím revolučním kvasem, který hýbal Prahou, a poměrně poklidným životem zde na periferii. Velmi si proto cením lidí, kteří nevyčkávali a měli odvahu se připojit. Bylo to pro ně mnohem těžší, protože se nemohli opřít, alespoň ze začátku, o nadšení, jaké vládlo v Praze. Obavy z toho, co se stane, když to nevyjde, tu byly přirozeně větší," nastínil pracovník muzea.

Také po celém Novojičínsku si lidé připomínali 25. výročí od událostí 17. listopadu 1989.Koncem roku 1989 prožívali lidé velkou radost a euforii, byli k sobě slušní a solidární. Jenže pak přišlo období každodenního života v nových společenských a hospodářských podmínkách.

„Svoboda, kterou jsme v roce 1989 získali, nám kupodivu nepřinesla společnost, ve které by vládla jen slušnost a poctivost, neodstranila intriky, závist a klientelismus. Ba co víc, otřásla i některými jistotami, na které jsme byli v časech totality zvyklí," konstatoval dále Martin Trubač a na závěr dodal:

„Na začátku jsem říkal, že se svobodou je to podobné jako se zdravím. Zdraví samo o sobě nezaručí, že se z nás stanou úspěšní lékaři, podnikatelé či vzorní manželé a rodiče. Je však předpokladem k tomu, abychom se o to vše mohli pokusit.

A stejně tak i občanská svoboda, kterou jsme znovu nabyli v roce 1989, je nezbytným předpokladem, abychom jednou možná dosáhli toho, že se skutečně staneme společností, jejímiž hlavními znaky budou zodpovědnost, vzdělanost a slušnost."

Autor: Simona Mikšová

17.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FOTBALISTÉ VLČOVIC se mohli poprvé v sezoně radovat z vítězství, když doma zdolali celek z popředí tabulky ze Spálova.

Souhrn I. B třídy, sk. D: V Tiché se po emotivním závěru body dělily

Prvňáčci z 1.B třídy Základní školy Komenského 68, Nový Jičín.

Představujeme prvňáčky ze Základní školy Komenského 68, Nový Jičín

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

Nový Jičín se konečně dočká nových bytů

Útlum nabídky nových bytů končí. Zkušený developer nabízí bydlení v zahradě se vzrostlými stromy.

Vedoucí Studénka v derby přejela mladé Ďábly

Kdo se mu prozatím postavil do cesty, toho nemilosrdně smetl z cesty. Studénecký vagón nadále kráčí novou sezonou krajské ligy bez jediného zaváhání, když naposledy uspěl v derby v Novém Jičíně, kde tamní B tým porazil 7:1.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení