S definitivní podobou parčíku, i když zatím pouze na papíru, se lidé mohli seznámit při sobotní akci Den pro Parčík.

„Projekt Parčík vznikl z iniciativy našeho rodinného centra Želvička, protože jsme ve městě postrádali zázemí, kde trávit čas s dětmi. Takže jsme se rozhodli nečekat a něco pro zlepšení udělat,“ říká Renata Návratová, manažerka projektu Parčík.

Na realizaci nového parčíku se už rodinnému centru podařilo získat dvě stě tisíc korun z Nadace VIA. Stejnou částku se rozhodlo zatím věnovat město Klimkovice, které je partnerem projektu a majitelem dotčeného pozemku. Dvě třetiny z nákladů na vybudování parčíku ale ještě chybí.

Získat zbývající peníze jednoduché nebude. Kvůli současné hospodářské situaci je složitější vyjednávání se sponzory, také město má v plánu v následujícím období spíše šetřit než investovat do nových projektů. „Teď je pro parčík schváleno dvě stě tisíc korun, ale nemám odvahu v této chvíli říct, jak to bude dál,“ říká starosta Klimkovic Pavel Malík. Vysvětlil, že město se teď musí pojistit kvůli možným výpadkům příjmů, proto volí opatrnější scénář a upravuje svůj rozpočet směrem dolů. „Lidi bychom ale asi zklamali, kdyby se to realizovalo v nějaké moc skromné podobě,“ podotkl starosta.

Původní rozpočet projektu Parčík přitom nebyl ani poloviční. „Tím, že se s lidmi na plánovacích setkáním řešila podoba parčíku, a ti prosazovali své náměty na jeho využití, tak ten rozpočet vzrostl. Rozdělili jsme to proto na dvě hlavní etapy a záleží na financích, jak se nám to podaří naplnit,“ sdělila Návratová. První etapa by měla být hotova už v létě, děti by tam měly mít k dispozici velkou herní sestavu a houpačky. Ve druhé etapě by měly přibýt další herní prvky, například lanovka. V prostoru bude zachováno hřiště a svah na sáňkování, vše doplní lavičky, pergola s posezením či kamenný labyrint a bude tam dosazena zeleň.

Na parčík byl věnován i veškerý výtěžek ze sobotního zábavného odpoledne, které se konalo v parku Petra Bezruče a vystoupily tam například klimkovické mažoretky, Taneční studio Ostrava, bubeníci, v programu bylo i divadelní představení pro děti či bleší trh. Iniciátoři parčíku věří, že se jeho realizaci podaří zlevnit například tak, že se sami obyvatelé Klimkovic do budování zapojí v rámci průběžných brigád. „Blízko navrhovaného parčíku bydlím a ten projekt se mi líbí, protože opravdu s dětmi není kam jít,“ říká Dagmar Vyležíková, která na sobotní zábavné odpoledne Den pro Parčík přišla se svou rodinou. „Až se to bude stavět, určitě bych přišla pomoct,“ dodala.