Bez platného stavebního povolení vzniká v areálu společnosti Moravan Petřvald mobilní betonárka

Ta má podle plánů už od letošního dubna produkovat 4000 metrů krychlových betonu ročně. „To je čtyřicet nákladních aut denně tam a zpět,“ vypočetl kateřinický starosta Vladimír Londin.

„Tahle vesnice byla vždycky čistá a čistá zůstane,“ vzkázal jeden z kateřinických mužů, když projížděl okolo stavby, investorům. Tím je kromě Moravanu, jenž dodal pozemky, PHS stavebně-obchodní společnost z Bohumína. „Malou fabriku,“ odpověděl včera dopoledne jeden z rusky hovořících dělníků na dotaz, cože se to v areálu děje. „Já malý pán. Šéf řekne, dělám. Až skončím jdu domů, o nic se nestarám,“ poznamenal lámanou češtinou.

Informace o stavbě se v průběhu posledních dvou dnů obcí rozšířily rychlostí blesku. Do boje proti stavbě vyrazili nejen lidé, sepisují petici, ale i obec. „Obeslal jsem stavební úřad v Příboře, odbor životního prostředí v Kopřivnici, hygienu a správu silnic Moravskoslezského kraje, abych je informoval co se děje,“ uvedl Londin. Podle něj je totiž možné, že byl porušen zákon. „Nevím jestli jeden nebo víc. Lidi jsou proti a já si nenechám nadávat, že jsem tady něco povolil. Navíc, když to není pravda,“ poukázal starosta. Přiznal, že se zástupci obou firem před časem jednal. „Stavbu betonárky jsme projednali i na zastupitelstvu, i když materiály, které jsme dostali byly neúplné a některé ještě v cizím jazyce. Nic jsme však neschválili, ani na to nemáme právo,“ vysvětlil Londin.

O radu se osobně obrátil i na stavební odbor příborské radnice a ke svému údivu zjistil, že krátce před jeho příchodem byl za úředníky i jednatel bohumínské firmy Igor Gajdoš. „Informoval se, co je potřeba, aby mohli o stavbu zažádat. Žádné povolení ale vydáno není,“ potvrdil vedoucí stavebního úřadu Pavel Hanzelka. Proto ho překvapila zpráva od Londina, že už dva dny proudí do areálu nákladní auta se stavebním materiálem. „Pokud se porušuje zákon, zasáhneme,“ přislíbil.

Gajdoš, i předseda představenstva Moravanu Jaroslav Vavřík, odmítají, že by betonárka stavět začala i bez povolení. „Skládáme tam panely, které využijeme na opravu polních cest,“ tvrdil Vavřík. Když slyšel, že z domíchávačů tečou na zem metráky betonu, řekl: „To jsou jen úpravy terénu.“ Obdobně mluvil i Gajdoš. Dušoval se, že pokud lidé betonárku v obci nechtějí, nebude o ni usilovat. „Přece nepůjdu proti lidem a Bohu.“
Kam by měl beton z Kateřinic zamířit, nechtěl Gajdoš říct. Podle informací Deníku jej budou využívat firmy na stavbách v Mošnově, Staré Vsi nad Ondřejnicí a Nošovicích.