„Zájem o volně dostupné léky má vzrůstající tendenci, zvláště po letošním zavedení poplatků za návštěvu lékaře a recept,“ potvrdil Deníku Stanislav Rovan z lékárny U bílého anděla v Novém Jičíně. „Je vidět celkový posun, kdy si lidé začínají svého zdraví více vážit. Někdy je však nebezpečné, když se člověk snaží vyléčit za každou cenu sám. K lékaři zajde, až když jej nemoc hodně trápí. Onemocnění se pak rozjede, a o to déle se léčí, například u kožních onemocnění. Vše je však o osvětě,“ sdělil Rovan.

„Časy, kdy si někteří pacienti chodili k lékaři spíše popovídat, pominuly. Za těch třicet korun poplatku se jim už do toho moc nechce,“ doplnil lékárník s tím, že od Nového roku zaregistroval ještě jednu mírnou změnu. „Praktičtí lékaři vypisují na předpis větší dávkování například směsí. Namísto jednoho balení třeba i tři, aby je měl pacient na delší dobu a nemusel za další poplatek hned po týdnu na kontrolu,“ dodal Rovan.

Lidé se po volně dostupných lécích skutečně hodně ptají. Výjimkou není ani Bílovec. „Spíš je zajímá, jestli má význam koupit volně dostupný lék, anebo platit poplatek u lékaře, a ještě zaplatit za recept,“ podotkla Zuzana Richterová, lékárnice z lékárny Modrá hvězda v Bíloveci a dodala, že zvýšený zájem o volně dostupné léky ale nezaznamenali.

S větším počtem zákazníků se po Novém roce ale setkala Miroslava Kuncová z Lékárny ve Studénce. „Leden i únor jsou sice slabší měsíce, protože lidi jsou předzásobeni, ale určitě nakupují víc léků ve volném prodeji než kupříkladu vloni,“ uvedla s tím, že v posledních týdnech roku 2007 si nechávali pacienti předepisovat od lékařů i obyčejný paralen. „Chtěli ušetřit za každou cenu. Teď ale přijdou s receptem a hned se ptají, jestli není něco levnějšího, než jim předepsal doktor. A když zjistí, že mohou dostat lék se stejným účinkem i bez předpisu, ale levněji, tak ho koupí volně,“ popsala zkušenosti s nakupujícími.

V souvislosti se zavedením poplatků u lékařů zřejmě vzrostl zájem i o alternativní způsoby léčby. „Malý nárůst tam je. Ale myslím, že nejde ani tak o zdražení, lidé prostě hledají pomoc, kterou jinde nenacházejí,“ nastínila léčitelka Oldřiška Hanzelková.

Obdobné poznatky má také Jolana Pišová z Bílovce, která ve městě provozuje Centrum alternativní medicíny. „Pacienti se na nás obracejí ve stále větším množství. Zatímco venku, je alternativní léčba naprosto něžná, Češi se ji teprve učí využívat,“ myslí si Pišová, která několik let pobývala v Austrálii. (red)