Poprvé od ledna tohoto roku zaznamenala míra nezaměstnanosti na Novojičínsku nárůst. Jde však jen o minimální změnu, neboť povyskočila o pouhé dvě desetiny, na aktuální hodnotu 8,91 procenta.

„Mezi důvody pravidelného červencového nárůstu nezaměstnaných patří snížený počet nástupů do zaměstnání během letních měsíců a příchod čerstvých absolventů vysokých škol a zaměstnanců ze školství do evidence úřadu práce,“ vyjádřila se k aktuálním datům Viktorie Plívová z tiskového odboru ministerstva práce a sociálních věcí.

Zájem je o řidiče i obchodní zástupce

Evidence Úřadu práce v Novém Jičíně tak čítá více než sedm tisíc jmen a meziměsíčně v kolonce dosažitelných přibylo přes sto padesát. „V červenci se na úřad přihlásilo 841 lidí, z toho 460 žen,“ stojí v nejnovějších statistikách. Pro více než sedm tisíc lidí bez práce v našem regionu nabízí zaměstnavatelé přibližně pět set nejrůznějších pozic, a o jednu se tak v průměru dělí patnáct žadatelů. „Firmy nejvíce poptávaly řidiče, obchodní zástupce a manažery,“ zhodnotil sedmý letošní měsíc z pohledu trhu práce Petr Král z personální společnosti Agentka.cz s tím, že průměrný nabízený plat v červenci dosahoval částky 21 373 korun.

Nejmenší míru nezaměstnanosti vykazuje Frenštátsko (8,21 procenta). Pod devět procent se dostal také Nový Jičín a okolí (8,40 procenta) a Kopřivnicko (8,47 procenta). Na opačném pólu se nachází Bílovecko (10,10 procenta) a dlouhodobě Odersko (13,51 procenta), kde však v červenci došlo, jako v jediném místě regionu, k poklesu nezaměstnanosti. Přes to všechno zde práci hledá 1181 osob, ovšem nabídka volných míst je tristní, pouhých dvaadvacet. O jedno místo se tak „dělí“ 53 nezaměstnaných.

V srpnu lze podle slov Viktorie Plívové očekávat na trhu práce stagnaci nezaměstnanosti.