I přes značný nárůst počtu nově evidovaných lidí bez práce není situace v regionu tak špatná, jako byla ve stejný čas loni. Tehdy přesahovala míra nezaměstnanosti hranici jedenácti procent, což představovalo devět tisíc nezaměstnaných. Rok 2011 se na Novojičínsku uzavřel s nezaměstnaností 8,95 procenta. Úřad práce v Novém Jičíně eviduje v současné době 7187 práceschopných obyvatel, během posledního měsíce jich přibylo přibližně šest set. Důvody nárůstu jsou především dva. Absence sezonních prací a pracovní smlouvy končící se závěrem roku. V rámci celorepublikového měřítka nejde o nijak výjimečnou záležitost. „Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v pětasedmdesáti okresech,“ sdělila Viktorie Plivová, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Nabídka míst vzrostla

Dobrá zpráva je, že se během prosince zvedl počet volných míst o téměř sto padesát na současných více než pět set. Nabídka se značně rozšířila i díky nově vznikajícímu obchodnímu centru v Šenově u Nového Jičína. Manažerka společnosti Tesco Eva Karasová již dříve uvedla, že zde najdou uplatnění zájemci o pozice pokladních, prodavačů či „doplňovačů“. Nový obchod však nabídne i pozice nákupčích, koordinátorů pokladní zóny, pracovníků kontroly cen a marketingu, skladníků i pracovníků finančních a zákaznických služeb. Tesco navíc přijímá zaměstnance jak na plný a částečný úvazek, tak i brigádníky.

Graf nezaměstnanosti

Zlepšení se nečeká

Dále mají firmy v okrese zájem například o obsluhu CNC strojů, obchodní zástupce, kuchaře, řidiče nákladních vozidel či servírky a číšníky. „Z pohledu počtu volných míst a počtu nezaměstnaných připadá momentálně jedna pracovní pozice na čtrnáct uchazečů,“ vyplývá z nejnovějších statistik novojičínského úřadu práce. V nejbližší době nelze příliš očekávat, že by se situace na trhu práce obrátila k lepšímu. Zvyšování počtu nezaměstnaných odhadují odborníci i na první měsíce letošního roku. „V důsledku zhoršující se ekonomické situace, která má vliv na snižující se počty volných pracovních příležitostí, se dá takový vývoj očekávat. Přesnější odhady a předpovědi dalšího vývoje nezaměstnanosti bychom měli mít počátkem února,“ konstatovala na závěr Vladana Piskořová z krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě.