Doba výkupu kovu za hotové je pryč už více než čtvrt roku. Vyhláška má sloužit k zabránění krádežím kovu a železa. Ve sběrnách druhotných surovin na Novojičínsku, kde se zpracovává kovový odpad, částečný úbytek lidí a dodávaného kovového odpadu pozorují, avšak nijak zvlášť markantně. To, že lidí s kovošrotem chodí do sběren méně, nastínil Jaroslav Richter ze společnosti Anbremetal, která se zabývá výkupem, recyklací a zpracováním neželezných a železných kovových odpadů v Suchdole nad Odrou.

„Peníze vyplácíme na účet nebo složenkou, jiný způsob u fyzických osob neexistuje. Zákazníků nám tak ubylo podstatně," řekl Jaroslav Richter. Zároveň ale dodal, že na fungování sběrny se to nepodepsalo.

Někde chodí méně

„To, že k nám lidé vozí kovošrot, nás neživí, to je pro nás tak pět procent objemu. Ale dříve tady v Suchdole k nám chodívali víc, protože si kolem domů udělali pořádek, co se týče starého už nefungujícího nářadí a podobně," odhadnul Jaroslav Richter. Stejně jako ostatní provozovatelé sběren v regionu si i on myslí, že krádežím se nezabránilo. „Těžko jsme poznali předtím, co bylo kradené a co ne," vyjádřil se. Podobně situaci zhodnotila provozovatelka sběrny ORC Group v Šenově u Nového Jičína Petra Orlitová.

„Dováženého objemu odpadu je méně, ale lidé, kteří se ho zbavit chtějí, tak prostě přijedou. Samozřejmě je to změna ve vyplácení, ale musíme si na to zvyknout, jinak to stejně nejde," uvedla Petra Orlitová. Stejně tak v další novojičínské společnosti TSR se nesetkávají s problémy. „K nám jen málokdy přijde někdo s vozíkem kovového šrotu, spíše to chodí ve větším objemu. Ještě se nám nestalo, že by se někdo rozčiloval, že nedostane peníze na ruku," sdělila za novojičínskou TSR Czech Republic Marie Váňová.

Trochu jiný pohled přinesl Zdeněk Knebl ze společnosti Partr, která také vykupuje a zpracovává kovový odpad v Novém Jičíně, a to za tři až čtyři koruny na kilogram. Kromě toho, že lidí do sběren přichází méně, zmínil i skutečnost, že někteří mají strach o sociální dávky. „Obávají se, že pokud by se třeba přišlo na to, že si vydělají ve sběrně, tak by přišli o podporu nebo o jiné dávky. Takže je prý pak pro ně lepší tady nechodit," popsal zkušenost Zdeněk Knebl.

Otázka zvyku

Za společnost Metal Faktor v Kopřivnici vykupující nerez, barevné kovy, železo a papír se Deníku vyjádřila pracovnice, paní Marková. „Zda ubylo krádeží, nemůžu říct. Původ odpadu nepoznáme. Prvních čtrnáct dní lidí chodilo méně, ale teď už se to stabilizovalo, už jsou na to lidé zvyklí," uvedla paní Marková. V kopřivnické sběrně využívají čtyři způsoby, jak zákazníkům vyplácet peníze. „Peníze dostanou lidé buď na účet, nebo poštovní poukázkou. Vypisujeme také šeky do banky nebo máme dárkové poukazy," informovala pracovnice s tím, že možností, jak si vyzvednout odměnu nabízejí více.

Aneta Přádková