„Veřejnost pouštíme do této budovy jen na pár dní v roce, sousední vila Augusta Hückela – mimochodem propojená unikátním a stále dochovaným systémem vytápění – není v takovém stavu, abychom v ním mohli umožnit návštěvy,“ říká Filip Kedroň z novojičínského muzea. Připomíná, že v areálu se nachází i další vily Huga a Hanse Hückelových, využívané jako školka, respektive dětský domov.

Johannova vila vyvlastněná po druhé světové válce, stejně jako další majetek rodiny kvůli jejímu německému původu, dnes připomíná továrnickou honoraci, ale ukazuje také opuštěné zdravotnické zařízení kombinované s učebnami pro děti. „Přednosta oddělení“, „Prádlo vydává sestra“ či „Umývárny“, tyto cedule tady zůstaly po kožní klinice novojičínské nemocnice. V kontrastu s nimi je na stropech některých místností bohatá dobová výzdoba. Fotografie rodiny Hückelů jsou na zdech už jen v podobě reprodukcí, umístil je sem spolek starající se o záchranu zdejších staveb.

Skauti ze střediska Kopřivnice dokázali vlastníma rukama starou faru vedle kostela sv. Kateřiny v Trnávce přebudovat na funkční skautské centrum.
Skautské centrum v Trnávce slavnostně otevřeno

„Že by uvnitř strašilo, o tom nemám žádné zprávy,“ zamýšlí se průvodce Filip Kedroň. Johannova vila působí v některých svých částech poměrně skličujícím dojmem. Zajímavý pozůstatek minulosti se nalézá ve sklepení, dřevěný sušák prádla, využívaný služebnictvem rodiny továrníků, je stále funkční. Zdravotnictví za časů socialismu zase připomínají staré zářivky na zdech či záchody pro pacienty.

„Rekonstrukce je ve výhledu. Zatím plánujeme v souvislosti s dotačními tituly a granty. Předpoklad využití Hückelových vil je jednoznačný – je to fenomén Nového Jičína jako města klobouků,“ konstatoval předseda Spolku na záchranu Hückelových vil v Novém Jičíně Radek Polách. Zdůraznil, že s výjimkou samotných vil je okolí areálu veřejně přístupné od loňska. „Strážníci ho ráno otevírají a večer zavírají. Celé to tady ožilo díky snaze města, nahoře je lesopark, dole přibyly lavičky, chodívá sem opravdu dost lidí,“ dodává Polách.

Kouzelný den v Hückelových vilách

První červnový den se v „novojičínských kouzelných zámcích na okraji lesa“, jak se Hückelovým vilám také říká, uskuteční Kouzelný den. Samozřejmě při příležitosti svátku všech dětí.

Inaugurační let z Mošnova do Antalye v Turecku pod hlavičkou cestovní kanceláře TUI, 27. 5. 2024.
Cestovka TUI začala létat z Mošnova, prvním pasažérům nalévali šampaňské

„Začínáme od 12 hodin prohlídkami, které potrvají až do pozdních večerních hodin. Kulturní program startuje ve 14 hodin a ponese se v duchu dobové garden party. V rámci akce bude zpřístupněná jedna z vil formou prohlídek s průvodcem. Součástí bude výstava dobových i nynějších fotografií z prostředí vil. Na akci bude prezentována také činnost továrny na klobouky Tonak,“ popsala Radka Filipíková z Městského kulturního střediska Nový Jičín.

Ilustrační foto.
U kopřivnické Vily Machů se bude opravovat silnice

Co se týče kulturního programu, vyzdvihla zejména závěrečné audiovizuální představení umělců z Nového Jičína. „Ti si pro tento den připravili na míru šitý program - šest hudebníků se dalo dohromady a secvičilo dvanáct skladeb. Živé hudební vystoupení doplní uměleckou videoprojekcí z prostředí druhé uzavřené vily, na které budou účinkovat například baletky se základní umělecké školy a místní výtvarnice. Součástí budou i světelné efekty, interakce s interiérem uzavřené vily a na scéně se objeví i harfistka. Toto představení začíná ve 20.45,“ dodala.

K poslechu i tanci budou hrát Sunday Swing Orchestra a Sextet+. Dobovou atmosféru dotvoří Divadelní spolek Kotouč Štramberk, jehož členové sehrají různé scénky v dobových oděvech. Svou historickou úlohu bude mít i módní přehlídka secesních klobouků a kostýmů. Promítat se bude pořad Šumný Nový Jičín doplněný rozhovorem s režisérem Radovanem Lipusem.

Zajištěn je i program pro děti. Výtvarné kloboučnické práce ukážou žáci Základní umělecké školy Nový Jičín.