Zdrojem zápachu ve Velkých Albrechticích jsou hlavně dvě bioplynové stanice. „Ať nás vystěhují, zavezou to tu těmi sračkami, a bude to,“ i tak se vyjadřoval k podmínkám života v obci například Jan Winkler, místní občan. Poukazoval na to, že kejdu, která vzniká při výrobě bioplynu společnost vyváží na okolní pole.

Na jednom z nich, které leží u novější bioplynové stanice Sugal, která je ve zkušebním provozu, jsou zřetelné mnohacentimetrové vrstvy páchnoucí hmoty. Pole leží hned vedle pstruhového potoka. „Oni tvrdí, že hnojí na zelené, nezaorávají to,“ kritizuje provozovatele bioplynky Winkler, k němuž se připojil i starosta Josef Magera.

Starosta se snaží proti smradu v obci bojovat, ale zatím marně. Každý od toho dává ruce pryč. Hygiena prý nemá nástroj proti smradu, obdobně se k věci staví krajský úřad. „Stížnosti jsou na zápach z látky, kterou vozí ze stanice na pozemky v okolí – to už nepodléhá zákonu o ochraně ovzduší, ani zákonu o odpadech, je to hnojivo a v tomto ohledu nemá krajský úřad žádné kompetence,“ konstatovala nedávno, dnes již bývalá, mluvčí úřadu Šárka Swiderová.

V obci přitom nesmrdí jen kejda, ale také masokostní moučka, kterou navážejí do stanic náklaďáky. „Někdy je tady takový smrad, že je z toho na blití,“ neodpustila si poznámku žena, která sice nechtěla sdělit své jméno, ale připojila svůj podpis k dalším asi 150 pod petici, kterou lidé sepsali proti smradu v obci. Tam navíc kromě bioplynek fungují ještě tři vepříny a dvě drůbežárny. Bioplynové stanice jsou ale největším původcem nepříjemného smradu. Navíc je každá na jiném konci obce. „Když fouká z jedné strany, smrdí to na jednom konci, když se vítr otočí, mají to na druhém konci. Nejhorší je bezvětří, to je tady opravdu i na zvracení.

Starosta je naštvaný, už i kvůli tomu, že nachystal velkou investici na pozemky pro rodinnou výstavbu. Ta by se teď měla rozjet. „Mám ale obavy, že si tady pozemky nikdo nekoupí, právě kvůli tomu smradu,“ poznamenal Magera. „Na ochranu brouků, žab a jiných živočichů je u nás plno zákonů, ale na ochranu člověka je jen zákon na ochranu zdraví. Ten se ale dá uplatnit, až když se něco stane a někdo onemocní,“ konstatoval trpce starosta, který intenzivně jedná se všemi možnými úřady.

Lidi ale mají obavy, že se nikomu moc proti bioplynovým stanicím nebude chtít zasahovat. „Jejich provoz a výstavbu podporuje stát, dává na to dotace. Prý proto, že je to ekologické,“ uzavřel s ironickým úsměvem Winkler.