Suchdolskému vytrvalostnímu bruslaři se totiž podařilo vytvořit nový světový rekord na padesát kilometrů. Ultramaratonec, který se do soboty 26. března soustředil zejména na takzvané dvanáctihodinovky, se na start novojičínského zimního stadionu postavil v sedm hodin večer.

Důvodem byl pokus o nový světový rekord. „Dneska se Karel pokusí ujet padesát kilometrů na čas. To ještě nikdo nemá, takže pokud se nám to podaří, bude to první zapsaný rekord,“ uvedl hned po startu trenér vytrvalostního bruslaře Jan Kopera. Padesátku na čas jel podle jeho informací Ligocki vůbec poprvé. „Dosud jsme totiž jezdili jen dvanáctihodinovky. Ostatně není to tak dávno, co Karel ve Studénce udělal právě na dvanáctihodinovce nový rekord a to když za tu dobu najezdil dvě stě čtyřicet pět kilometrů dvě stě třicet metrů,“ připomněl dění ze 14. března Kopera.

Ve výsledku úspěšnému pokusu o vytvoření nového rekordu Ligockého, předcházela tvrdá příprava. „Trénink Karla by tentokrát hodně náročný,“ potvrdil trenér a pokračoval: „V tuto chvíli má za sebou prakticky čtyři maratóny, z nichž jeden, dvojmaratón, běžel ve Švýcarsku, kde skončil na krásném devátém místě mezi veterány. Další absolvoval v Polsku a u nás. Kromě nich je samozřejmostí trénink na hřišti a v tělocvičně. Když přišla zimní sezona, začali jsem trénovat na stadionech, na ledě. Odhadnul bych to, že za ten trénink má naježděno kolem sto šedesáti pěti, sto sedmdesáti hodin.“

Dřina a odříkání se suchdolskému rodákovi opět vyplatily. Padesátku, kterou podle svých vlastních slov věnoval na počest Milanu Gracíkovi, zdolal v neuvěřitelném čase dvě hodiny, patnáct minu a osmnáct vteřin. V cíli se ultramaratonci ve tváři mísila spokojenost a bolestí. Ke konci jízdy jej totiž „chytla“ záda. A jak Ligocki sám zhodnotil svůj výkon? „Tak bruslení dobré, až do posledních pár kol mě ani nic nebolelo, ale přiznám se, dneska jsem nebyl úplně v takové té konstalaci oné uvolněnosti,“ přiznal Ligocki. Podle něj to bylo vidět i na samotném bruslení.

„Nevymlouvám se, protože třeba brusle jsme měl nabroušené fantasticky. Ale shrnul bych to tak, že jsem prostě nebyl ve své kůži. Na druhou stranu, i když to tak třeba teď nevypadá, s výkonem jsem spokojený, opravdu,“ řekl Ligocki a nezapomněl připojit poděkování vodičům, kteří jen po celý čas na ledě věrně doprovázeli: „Bez vodičů bych to nezajel, opravdu. Moc jim všem tímto děkuji.“

Ligocki měl kromě dobrého času ještě jeden důvod k radosti. Jeho sobotního snažení se totiž zúčastnili zástupci z Agentury Dobrý den z Pelhřimova, a Ligockého snažení bedlivě pozorovali. „Mohu potvrdit, že dnes zde byl vytvořen nový český rekord ve vytrvalostním bruslení na padesát kilometrů a to s časem dvě hodiny patnáct minut a osmnáct vteřin. Na bruslích jde o opravdu výjimečný rekord, protože vytrvalostní bruslení u nás dělá málokdo,“ uvedl zástupce agentury Martin Rafaj.