Zmíněná trojice již předtím založila klub akvaristiky a teraristiky, kde se občas nehovořilo jen o rybičkách, ale také o politické situaci. Trojice také společně společně s dalšími známými založila několik měsíců před listopadem nezávislou iniciativu. „Jejím smyslem bylo například rozšiřování textu Několik vět a finanční pomoc těm, kteří za toto rozšiřování byli různě postihováni,“ sdělil již dříve pro Deník Miroslav Urban.

Oficiální média sice ještě o událostech na Národní třídě z pátku 17. listopadu mlčela, ale leccos se doneslo mezi lidi ústně, o brutálním zásahu informovaly rovněž stanice Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. A tak se v pondělí v podvečer, podobně jako ten den například ve Frenštátě pod Radhoštěm, objevila v centru města šestice mužů, která se zapálenými svícemi v rukou začala obcházet náměstí. „Přidali se k nám další, kluci ze SPUSA (Společnost přátel USA – pozn. red.), kteří nás zahlédli oknem z tehdejší restaurace Jelen. Provolávali jsme hesla za svobodu a podporu studentům,“ pokračoval Miroslav Urban.

Vlastimil Šimík před několika lety pro Deník přiznal, že v tu chvíli měl strach. „O sebe jsem strach neměl, spíše o rodinu. Jenže člověk čekal už od roku osmašedesát, kdy dýchl takový malinký závan náznaku demokracie a svobody. A mi už se dalších dvacet, či kolik let nechtělo čekat,“ uvedl Vlastimil Šimík s tím, že v tu chvíli mu bylo jasné, že v tom nemůže zůstat Praha samotná.

Obavy Vlastimila Šimíka nebyly bezdůvodné, komunisté uměli být zákeřní a nevyzpytatelní. Miroslav Urban připomněl, že na náměstí za průvodem popojížděl automobil s nápisem VB (Veřejná bezpečnost, dnes Policie ČR – pozn. red.). „Určitě to nebylo z důvodu, že by se k nám chtěli přidat,“ poznamenal Miroslav Urban.

Další den už se na náměstí sešlo více lidí, Miroslav Urban tehdy přítomným poprvé přečetl prohlášení studentů z 20. listopadu 1989. Ledy se hnuly…

Události listopadu v letech 1939 a 1989 si připomněli v pátek 15. listopadu žáci a učitelé ZŠ a MŠ Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm. Foto: archiv školy
Poznámka Ivana Pavelka: Odkaz listopadu