VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Loupežný vrah z Oder, přezdívaný Šimák, děsil Moravu i Slezsko

Nový Jičín /Z HISTORIE KRAJE/ - K nejsledovanější popravě v monarchii byl do Nového Jičína pozván vídeňský kat Seyfried.

21.7.2013
SDÍLEJ:

Do fary ve Slezské Ostravě (domek vpravo) se v květnu 1887 vloupal vrah Antonín Schimek a postřelil kněze Jana Bittu.Foto: Deník/Boleslav Navrátil

Moravská Ostrava se koncem 19. století sice potýkala s vysokou kriminalitou, ale mnohonásobný vrah Antonín Schimek, který tehdy kraj sužoval, to bylo něco jiného. Pocházel z Oder a jeho děsivý věhlas začal v pátek 13. května 1887 loupežným přepadením fary ve Slezské Ostravě. Křikl na kněze Jana Bittu, že chce peníze, a střelil ho do břicha. Služka s hospodyní začaly křičet a lupič utekl. Farář těžké zranění překonal a útočníka popsal jako muže malé postavy v černých šatech a bosého. Na faře měli velký finanční obnos osm tisíc rakouských zlatých. Lupič to zřejmě věděl.

Kraj ve strachu

Policejní snímek šestinásobného vraha Antonína Schimka z OderV sobotu následujícího dne přišla další šokující zpráva: v hulváckém lesíku na okraji Čertovy Lhotky (dnešních Mariánských Hor) našli lidé mrtvolu Jana Karnovského, podomka z hospody U zlatého kříže v Moravské Ostravě. Byl zastřelen a oloupen. Následující neděli byly objeveny nedaleko místa první vraždy další tři mrtvoly. Šlo o manžele Josefa a Anežku Magerovy a tesaře Ferdinanda Buroně. Četníci zjistili, že neznámý vrah použil revolver typu Lefoches ráže deset milimetrů. Manželé Magerovi byli oloupeni o 75 zlatých, žena byla těhotná. Buroň žádné peníze neměl. V Ostravě vypukla panika.

Situace byla tak vypjatá, že přednosta okresního soudu Rudolf Kubíček požádal o vyslání sto třiceti vojáků 1. pěšího pluku k ochraně města a okolí. Zatímco vojáci a četníci prohledávali Hulváky, vrah udeřil v Odrách. Starého domkáře Františka Walzla navštívil neznámý muž, podal mu bankovku deseti zlatých s prosbou o mléko. Stařík měl peníze schovány v kalendáři, a když vracel drobné, muž ho revolverem střelil do hlavy, okradl a utekl do blízkého lesa.

A opět podivnost: Walzl totiž právě vyzvedl ve spořitelně tři sta zlatých, což musel neznámý útočník vědět. Walzl ale stačil většinu z nich rozdat svým dětem. Jenže soused postřehl, že se zde předtím potuloval snědý muž střední postavy, v němž poznal Antonína Schimka z Oder. To byla první stopa. Schimek si totiž právě odpykal šestiletý trest ve vězení na Mírově za krádeže.

Schimek polapen

Mezitím Schimek loupil na Šumpersku a pokusil se přepadnout kočár správce mírovské věznice. O týden později došlo k nové vraždě, v údolí Juřinky u Valašského Meziříčí byl nalezen mrtvý a oloupený Antonín Kozílek. O Schimkově řádění obsáhle referoval dobový tisk. V Ostravě mu lidé říkali Šimák, a toto jméno bylo současně nejhorší nadávkou. Hulváckému kopci se říkalo Šimákovec.

Jenže už 30. června spadla klec. Sebejistý a drzý zločinec navštívil hospodu v Červené Vodě hned poté, co vyloupil místní poštu a postřelil hlídače. Hostinská na podezřelého chlapíka upozornila četníky. Ti do hospody vtrhli a Schimek měl smůlu, nestačil vytáhnout své dva revolvery. Při prohlídce byly u něho nalezeny předměty oloupených nebo zabitých osob. Překvapením byl seznam zámožných občanů s adresami. Bylo mezi nimi třináct farářů, dva hospodští, dvě pošty, dvě šachty, dva soudci, dva továrníci, starosta, směnárník, obchodníci a podobně.

Nikdy se nevyšetřilo, od koho seznam získal. Byl odvezen do vězení u Krajského soudu v Novém Jičíně (pod který spadala i Ostrava) a usvědčen z šesti dokonaných úkladných loupežných vražd a z dalších zločinů. Soud trval šest dnů a 19. srpna 1887 byl vynesen verdikt: smrt provazem. Následující den byl Schimek popraven, odmítl kněze i duchovní útěchu. Napsal jen krátký dopis sestře do Oder. K činům se nepřiznal. Kvůli exekuci přijel do Nového Jičína vídeňský kat Seyfried.

O kouscích tohoto zločince se zpívalo na jarmarcích a prodávala se například Poučná píseň o raubířství a morduňcích Šimákově. Oběšení Schimka údajně přihlíželo dvě stě diváků, přičemž mozek popraveného byl vyňat a odeslán do Vídně k vědeckému prozkoumání.

Autor: Boleslav Navrátil

21.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FILIP WALICA, Příbor, nar. 16. 10. 2017, 50 cm, 3,20 kg. Nemocnice Nový Jičín.
12

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

/FOTOGALERIE/ Kteří poslanci budou po volbách v dolní komoře parlamentu zastupovat a hájit zájmy Moravskoslezského kraje? Nejvíce mandátů získalo hnutí ANO. Podívejte se, kdo patří mezi nově zvolené poslance.

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení