Katastrofální stav vily Ignálce Bönische v Kopřivnici nenechává město chladným. Naopak Regionální radu Moravskoslezského kraje zřejmě ano, protože zamítla žádost o dotaci ve výši 45,76 milionu korun na rekonstrukci této architektonické perly. Projekt tak podle Lenky Šimečkové, vedoucí oddělení strategického plánování kopřivnického městského úřadu, čeká úprava. Hlavním důvodem nezdaru prý totiž byl nepoměr nákladů na projekt a jeho ekonomické, sociální a další přínosy. „Projekt nyní upravíme tak, aby lépe vyhovoval podmínkám programu. O přesnějších úpravách teď vedeme jednání,“ uvedla Šimečková.

Chátrající loutkové divadlo využívají v současnosti sporadicky herecké soubory Rolnička a Schůdky. V minulosti zde měly zkušebnu i některé kopřivnické hudební kapely. Město zamýšlelo vilu zrekonstruovat a přeměnit v multifunkční a moderně vybavený kulturní objekt. Náklady na plánovanou rekonstrukci však rozhodně nebyly zanedbatelné, což také vedlo k nynějšímu rozhodnutí. „Ty náklady byly velké, protože jsme hodlali zachovat původní architektonický ráz budovy. Spolu s audiovizuálním vybavením a pracemi jsme se tak dostali téměř k padesáti milionům,“ vyčíslil nákladnost rekonstrukce Bohdan Kotouček, projektový koordinátor kopřivnické radnice.

Původní projekt hodlal poskytnout za padesát milionů korun kvalitní a příjemné zázemí pro divadelní a loutkoherecké soubory z Kopřivnice, kterých je ve městě hned několik. „V Kopřivnici je silná divadelní scéna a soubory mají o prostory zájem. Nemáme strach, že by nebyl využitý každý metr čtvereční,“ ubezpečil o maximálním využití objektu před časem Kotouček. Současně také dodal, že v případě úspěchu této žádosti, by město zahájilo stavební práce na objektu ještě letos. V opačném případě se pak pokusí peníze získat znovu na podzim.

Nic jiného, než podat novou, upravenou žádost, zřejmě Kopřivnici ani nezbude. Podle Kotoučka totiž město samotné na rekonstrukci peníze nemá. „Budeme se snažit tento projekt ekonomicky zefektivnit a upravenou žádost chceme znovu podat ještě letos na podzim,“ uvedl Kotouček s tím, že i v případě dalšího neúspěchu se město bude snažit opatřit prostředky pro rekonstrukci všemi možnými způsoby. „Buď se to opraví pořádně nebo to zůstane dál v takovém stavu, jak to je, s tím, že nejnutnější opravy samozřejmě provedeme,“ konstatoval na závěr Kotouček.

Přečtěte si také: Chátrající loutkové divadlo se dočká oprav možná letos