Ta letošní byla věnována Josefu Ladovi, Astrid Lindgrenové a především Jaroslavu Foglarovi, kterým se škola nechala inspirovat. „Máme tady partu rychlých šípů, která představuje dobro a pak je tady bratrstvo kočičí pracky, které představuje zlo. Bratrstvo kočičí pracky ukradlo rychlým šípům ježka v kleci. Takže děti teď pomáhají rychlým šípům, pomocí plnění bobříků, dostat zpět ježka v kleci. Chodí po stanovištích a plní bobříka odvahy, hbitosti, mlčenlivosti, bystrosti a zručnosti. Vlastně plní jednotlivé úkoly. Každý má svou kartičku a až splní těch pět úkolů a získá bobříka, tak to je klíč k tomu, aby pak kočičí pracka vrátila zpět hlavolam,“ vysvětlila pravidla hry Ivana Davidová, ředitelka místní školy.

Škola v Lubině je malotřídka. Navštěvují ji děti od první do čtvrté třídy a celkem jich je 50. Letošní Noci s Andersenem se zúčastnily téměř všechny. „Některé máme nemocné, takže ty nepřišly. A jiné, které byly nemocné, se uzdravily a dneska přišly do školy, protože je to taková akce, na kterou se děti moc těší,“ vysvětlila Davidová.

Jako překvapení večera bylo pro starší děti připraveno chatování. „Pouze asi šest hodin je v celé republice otevřena jedna chatovaní místnost určená pro účastníky noci s Andersenem. A letos jsou tam děti nejen z České republiky, ale i ze Slovinska, Slovenska a z Polska. Dohromady je to skoro šest set míst, kde spí asi patnáct a půl tisíce dětí ve školách, školkách, knihovnách a podobně,“ řekla Davidová a dodala, že komunikace mezi těmito místy už funguje 2 měsíce dopředu.

Nechybělo ani tradiční čtení pohádek a ráno bylo pro děti připraveno další překvapení v podobě stromu Pohádkovníku. Na něj děti zavěsily svá přání a budou čekat, jestli se jim do roka splní.