I když má svatý Martin přijet se svým bílým koněm až 11. listopadu, lyžařská střediska finišují s přípravami na první sněhovou nadílku nebo alespoň na pořádné mrazy, které by jim umožnily použít sněhová děla.

Například v tošovickém HEIparku už čekají opravdu jen na první sněhové vločky. „Ještě sice děláme poslední úpravy turniketů, ale jinak už jsme kompletně nachystaní na nadcházející sezonu. Všechno, včetně zasněžování, je už připraveno. Teď už čekáme jenom na sníh,“ zasmál se provozní HEIparku Richard Volný a dodal, že novinkou pro letošní sezonu bude rozšířený, a ještě kvalitnější, snowpark, o jehož překážky a skoky se budou nově starat dva pověření lidé. I letos se na tomto místě bude využívat systém čipových karet. „Byli jsme spokojeni s loňskou změnou, kdy jsme převedli všechno na bodový systém, tedy na čipové karty. Někteří hosté to sice ze začátku nepochopili, ale myslím si, že pak byli spokojeni. Vyhovuje nám to a zůstane to tak i do dalších sezon,“ uzavřel Volný.

Na Svinci u Nového Jičína se bude lyžovat stejně jako loni. Lyžaře čeká upravený terén, zasněžovací technika a možná i nová bouda. „Budeme stavět novou boudu pro lyžaře, ale nevím, jestli to stihneme dokončit,“ poznamenal krátce provozovatel sjezdovky Pavel Andrýsek.

Na milovníky zimních sportů čekají také v Rybí. O tom, kdy se budou moci projet po zapadaných kopcích, však nerozhodují ani tak provozovatelé sjezdovky, jako příroda. „Začneme podle sněhu. Nebo kdyby byl alespoň týden mráz, abychom mohli zasněžovat,“ zamyslel se vlekař Zdeněk Kalvoda. Zároveň připustil, že se ceny budou zvedat.

Další sjezdovky, jež prošly během léta změnami, jsou ty ve Slatině. Lyžaři to budou mít jednodušší například s parkováním, neboť bylo rozšířeno parkoviště. O tom, co všechno se na sjezdovkách událo, si budou moci zájemci přečíst již v brzké době na internetu. „Novinky se určitě objeví během čtrnácti dnů na našich stránkách. Ceny zatím nejsou stanoveny, ale děláme nové tarify a některé upravujeme,“ dodal za slatinské vlekaře Dalibor Illík. „Dřív jak v prosinci se ale asi jezdit nebude,“ konstatoval.

Nedaleko Kopřivnice se nachází lyžařský areál Červený kámen. „Děla jsou připravená, doladíme vleky a může začít mrznout,“ prohlásil spokojeně provozovatel Ladislav Šimeček. „Sjezdovka je nově osvětlená. Pokud budou podmínky, začneme co nejdřív.“

A konečně největší lyžařské středisko – Skialpin Pustevny. Jedněmi z největších změn je modernizované sociální zařízení a také informační panely o úpravách běžeckých tras na velké sjezdovce. Pokud by napadla dostatečná vrstva sněhu, mohli by se první lyžaři po jeho svazích projet už od prvního prosincového dne, kdy začíná vedlejší lyžařská sezóna.