VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Má práce mě baví, říká řečnice na pohřbech

Nový Jičín - Natočí si sklenici vody, posadí za stůl a zářivě se usměje. Nikdo by netipoval, že se kvůli své práci většinou smát nesmí. Božena Šimurdová z Nového Jičína je totiž smuteční řečnicí.

22.7.2008
SDÍLEJ:

Božena Šimurdová je příjemná a veselá žena. Málokdo by tipoval, že je již pětatřicet let smuteční řečnicí. Foto: Eva Piškytlová

Božena Šimurdová vnímá, asi jako každý obřad na rozloučenou jako velice smutnou záležitost, avšak ona samotná je podle vlastních slov veselá povaha, plná optimismu. „Naladit vážnou tvář a vžít se do situace, do myslí a do té chvíle smutku, není snadné,“ přiznala Šimurdová.

K umění řečnit měla sklony od malinka, její maminka milovala poezii. „Geny po mámě určitě mám, protože jsem již od dětství ráda recitovala. Že ale budu jednou takovouhle řečnicí a dlouhodobou, to by mě nenapadlo,“ vzpomínala Šimurdová na dětství.

Se smutečním řečněním začala v době, kdy pracovala na Okresním národním výboru v Jihlavě. „Vedoucí přišel z porady a říkal, že někdo z nás musí na školení smutečních řečníků. Nikdo se k tomu neměl, až jeden můj spolupracovník prozradil, že pěkně recituji,“ ppřipomněla Šimurdová zlomový okamžik. Výsledné hodnocení školení ji natolik inspirovalo, že se rozhodla ve smutečním řečnění pokračovat.

„Dokonce jsem přemýšlela o nabídce jihlavského krematoria, že bych byla řečnice z povolání. Jenže tehdy už jsme s manželem uvažovali o stěhování do Nového Jičína, protože on byl Jičíňák a chtěl se vrátit do rodného města,“ pokračovala Šimurdová.

Do Nového Jičína se s manželem a čtrnáctiletým synem přestěhovala v roce 1973. Práce řečnice ji bavila, a tak se zúčastnila dalšího školení smutečních řečníků v Příboře a postupně řečnila ve většině měst i vesnic Novojičínska. Podporu rodiny měla od počátku.

„Pro rodinu to bylo určitě nezvyklé, ale znali mé založení k češtině a k poezii, takže je to snad ani nepřekvapilo,“ pousmála se Šimurdová. Tehdy se zdaleka netěšila jen podpory rodiny, v její činnosti ji podporovalo i město. „Dostala jsem pamětní medaili, krajské vyznamenání. Vše šlo ale mimo mé politické přesvědčení, protože jsem nikdy nebyla členkou komunistické strany,“ zdůraznila a poprvé trochu zvýšila hlas.

Na chvíli se pak přenesla i do současnosti. „Vím, že město každoročně oceňuje své občany, třeba učitele umělecké školy nebo dlouholeté sociální pracovnice. Já si pedagogů nebo jiných oceňovaných lidí vážím, ale v koutku duše jsem si říkala: to je zajímavé, za ty roky si mé práce, kterou odvádím městu a lidem nikdo nevšimnul,“ říká, ale z jejich slov není cítit ztrpklost ani výčitky, spíše zamyšlení.

Smutečním obřadům se Šimurdová věnuje i nyní. „Tato práce mě stále naplňuje,“ podotkla Šimurdová a dodala, že dobře se cítí zejména tehdy, když jedná s rodinou pozůstalých. „Když mi po pohovoru řeknou, že se jim ulevilo, tak to je pro mě opravdu zadostiučinění a vím, že svou práci dělám dobře,“ přemýšlela nahlas.

Právě ve spolupráci s pozůstalými si nejčastěji chystá smuteční řeč, někdy se však musí spoléhat na dotazník, který příbuzní vyplnili u pohřební služby. „I z dotazníku udělám dobré rozloučení, avšak chybí tam věci, které naplňovaly život toho zemřelého. Nevím, jakou měl člověk oblíbenou píseň, jaký měl vztah ke knihám a podobně,“ vypočetla Šimurdová a dodala, že každé rozloučení si žádá svůj čas. „Myslím, že důslednost se vyplatí. Je důležité, aby lidé vnímali, že s nimi cítím,“ říká.

Poprvé zvážněla až ve chvíli, kdy začala hovořit o pohřbech mladých lidí a dětí. „Tato rozloučení jsou náročné, ale v tomto případě je třeba psychiku zvládnout,“ podotkla Šimurdová, na níž bylo vidět, že tatkové situace ani po letech pro ní nejsou samozřejmostí. „Odreagovávám se zejména v práci na zahrádce. I když mi tento týden bude sedmasedmdesát, tak všechno zvládám,“ ubezpečila Šimurdová. Kromě zahradničení také aktivně sportuje, jezdí na kole a plave. „Chalupa, zahrádka a tato práce mi naplňuje život a velice mi zpříjemňuje roky stáří,“ uzavírá Šimurdová s pro ni typickým úsměvem.

EVA PIŠKYTLOVÁ

22.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Ivo Vondrák
29

Králem voleb v kraji je Ivo Vondrák. Nemám ambici být ministrem, řekl Deníku

Ilustrační foto
22

To jsou oni! Podívejte se, kdo bude nově hájit zájmy Moravskoslezského kraje

ANO dosáhlo výsledku, na který u nás bývala zvyklá ČSSD

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, FOTOGALERIE Z VOLEBNÍCH ŠTÁBŮ/ Spočteno, podtrženo, hotovo. Volby v Moravskoslezském kraji jasně vyhrálo hnutí ANO s hejtmanem Ivo Vondrákem v čele, drtivou porážku naopak utržila ČSSD, kterou v regionu vedl celostátní lídr Lubomír Zaorálek. K urnám přišlo 551 446 lidí, čímž účast dosáhla 55,86 procent.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Skopalová přivezla ze Znojma zlato

První příležitost, jak si otestovat svou výkonnost na začátku nové sezony, měli při nedávné Velké ceně Znojma členové Plaveckého klubu Nový Jičín, kteří se v přípravě musejí potýkat s problémy vinou uzavření novojičínského bazénu.  

Závišické judo znovu ukázalo kvalitu

Česká judistická špička se před časem sešla na mezinárodním turnaji Českého poháru - Brno Cup Open 2017. Úspěšný oddíl ze Závišic reprezentovali zkušení borci Adam Kahánek a Radek Rýpar. Nadějnému dorostenci Filipu Hanzelkovi pak vystavila stopku chřipka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení