VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majetek za miliony se někam ztratil?

Šenov u Nového Jičína – Po majetku za mnoho milionů korun se pídí současné vedení Šenova u Nového Jičína. Nedohledatelnost majetku je dalším takzvaným „kostlivcem ve skříni“ po bývalém vedení, kterým se to současné musí zabývat.

2.11.2011 4
SDÍLEJ:

Nový starosta Šenova u Nového Jičína Vojtěch Hývnar asi sotva tušil, co mu Vladimír Demeter, odcházející se skloněnou hlavou, po sobě zanechá.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Seznam nedohledaného majetku. To že bude tak obsáhlý si současné vedení obce Šenov u Nového Jičína ani inventární komise asi nepředstavovali ani v těch nejhorších snech. „Dělali jsme inventuru a komise zjistila, že je nedohledatelných asi tři sta položek. Ale není to uzavřené, dále se to ještě dohledává, jestli komise neudělala nějakou chybu. Zatím jsme ale žádné protokoly o vyřazení nějakého majetku nedohledali,“ uvedl starosta Šenova u Nového Jičína Vojtěch Hývnar. O tom, co konkrétně chybí, se nechtěl zmiňovat, neboť ještě čeká na závěry inventární komise.

Podle informací z hodnověrných zdrojů, které si nepřály uvedení jména, údajně zatím není k nalezení například klavír, není jasný osud notebooků, mobilních telefonů, velkého množství dopravních značek a řady dalších věcí. Celkově se prý skutečně jedná asi o tři stovky položek v celkové hodnotě 35 milionů korun. „Jsou tam třeba i bytové úpravy. Mezitím je ale například železniční vlečka za třináct milionů, což je ale asi pouze otázka dohledání. Nemyslím si, že by ji někdo někam odvezl,“ potvrdil informace Novojičínského deníku jistý zdroj, jenž si rovněž myslí, že členové inventární komise by se ještě měli pokusit něco dohledat. „Případně by měli vyzvat lidi, kteří se tam tehdy na úřadě pohybovali,“ přemýšlela nahlas zmíněná osoba.

Starosta Hývnar sdělil, že ve věci nedohledaného majetku zatím nepodnikl žádné právní korky, zato případem převodu pozemků bývalého vojenského areálu už se zabývá hospodářská kriminálka. „Policisté se zabývají zvláštními okolnostmi okolo prodeje nemovitostí v areálu,“ potvrdil novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík s tím, že vyšetřování probíhá a zatím nikdo není z ničeho obviněn.

Obec se obrátila na policii poté, co dostala závěrečnou zprávu společnosti EBIT Consult, která se zabývala peněžními toky, vazbami a účetními operacemi v případě prodeje nemovitostí v bývalém vojenském areálu. Ten kdysi Šenov u Nového Jičína převzal bezplatně od státu. Jeho účetní hodnota byla přes sto milionů korun.

Obec v roce 2005 prodala nejprve několik nemovitostí dvěma zájemcům, podle zprávy EBIT Consult, ale byl jeden prodej z neznámých důvodů podhodnocen. Později obec prodávala prakticky celý zbytek areálu. Poté, co první kupec náhle z neznámých důvodů odstoupil, zastupitelé odsouhlasili prodej společnosti Fastav Development. Kupní smlouva na pozemky, na nichž se dnes staví prodejna TESCO, uzavřená v roce 2010 zněla na 45 milionů korun. „Z čeho vzešla tato suma, není patrné,“ stojí v závěrečné zprávě „auditu“.

Ze zprávy také lze například vyčíst, že výše zmíněným dvěma kupcům menších částí nemovitostí obec fakturovala elektrickou energii podle toho, jakou spotřebu ji tito odběratelé nahlásili. Za necelé tři roky tak vyfakturovala za částku 580 980, přitom fakturace pro obecní úřad za toto období pro toto odběrné místo činila 2,293 milionu korun. „Z uvedeného je patrno, že nájemníkům pravděpodobně nebyla fakturována skutečná spotřeba, což bylo na úkor obce,“ stojí ve zprávě, která v závěru konstatuje, že například v dokumentaci úřadu chybí informace o provedených výběrových řízeních či stanovení způsobu cen. „Ceny nemají pravděpodobně základ v nějakém odborném posudku, cenění, a podobně. Celková cena v kupních smlouvách neodpovídá účetním hodnotám majetku podle darovací smlouvy z ministerstva obrany. Za prodej se získalo méně prostředků, než jsou účetní hodnoty převáděného majetku,“ stojí ve zprávě.

Bývalý starosta Vladimír Demeter je ve stavu nemocných, v Šenově u Nového Jičína se údajně nezdržuje a nechodí ani na zasedání zastupitelstva. Nezvedal ani svůj soukromý telefon. Již několikrát se ale nechal slyšet pro Deník i jiná média, že se mu současné vedení mstí. „Nemáme za co,“ kontruje současný starosta Vojtěch Hývnar.

2.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lumír Kaválek dne 13. prosince skončil ve funkci ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici o.p.s.

Správní rada odvolala ředitele Regionálního muzea v Kopřivnici

ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Představujeme prvňáčky ZŠ svaté Zdislavy, Kopřivnice

Nově vybudované a upravené přechody zvýší bezpečnost v obci

Viditelnou změnou prošel úsek silnice I/57 v Kuníně. Vzniklo několik nových přechodů pro chodce, které vyhovují platným normám, jsou nasvíceny a hlavně jsou bezpečnější.

Strážníci poučí chodce

Preventivní akci zaměřenou na chodce s názvem „Akce viditelnost“ připravuje Městská policie Frenštát pod Radhoštěm.

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

MHD v Novém Jičíně prošla radikální změnou

Od neděle brázdí ulice Nového Jičína tři nové elektrobusy pod vlajkou společnosti Arriva Morava. Cestující čeká řada novinek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT