Strach z toho, že by se jednou mohla atmosféra ve Frenštátě pod Radhoštěm podobat třeba té ve Varnsdorfu, mají místní obyvatelé. Řada z nich je na tom totiž tak jako pan M., který před několika dny oslovil redakci. „Doslechl jsem se, že se má údajně do Frenštátu nastěhovat asi šedesát občanů romského původu. Prý to schválil městský úřad, měli by bydlet na internátě průmyslovky. Lidé prý už chystají petici, ale nevím, jak uspějí,“ stálo v dopise muže, jenž si nepřál uvést celé jméno.

Starostku Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňku Leščišinovou výše uvedené informace překvapily. „Tyto informace se zcela jednoznačně nezakládají na pravdě a přemýšlím, na jaký podnět mohly vzniknout. Vzhledem k tomu, že dnes byl vznesen podobný dotaz na recepci našeho úřadu, považuji za důležité na něj odpovědět,“ uvedla v odpovědi na dotazy starostka Frenštátu pod Radhoštěm.

Jen jedna rodina…

„Mohu důrazně prohlásit, že všechny takové informace jsou nepravdivé a jednoznačně je odmítám. Je zcela nepravděpodobné, že by se k nám tyto rodiny stěhovaly se souhlasem městského úřadu a že by za to město něco dostalo. Nevím co a od koho. To mi nějak připomíná doby minulé,“ poznamenala Zdeňka Leščišinová a dodala, že v současné době je ve Frenštátě pod Radhoštěm k trvalému pobytu přihlášena pouze jedna pětičlenná rodina. (myšleno romská pozn. red.).

Ve městě bydlela kdysi v lokalitě u restaurace Střelnice početná, tehdy cikánská, komunita. Většina jejích obyvatel se v sedmdesátých letech minulého století přestěhovala do Nového Jičína.

Ve Frenštátě pod Radhoštěm tak zůstalo na dalších asi dvacet let kolem tří tisíc přistěhovalců a vojáků ze Sovětského svazu, ale Rom ani jeden. Nyní jich tam pár je vidět a lidé začínají být znepokojeni, že jich bude přibývat. „Nevím, kdo šíří informace o stěhování občanů romského původu do Frenštátu pod Radhoštěm, a co ho k tomu vede. Informace o případném ubytování těchto rodin na internátě průmyslové školy jednoznačně odmítá také vedoucí internátu. V jeho objektu je nyní přechodně, po dobu rekonstrukce, přemístěna ZUŠ a od ledna příštího roku tam bude přemístěn Domov seniorů Hortenzie, a to také po dobu jeho rekonstrukce,“ doplnila starostka Frenštátu pod Radhoštěm.

Její sdělení potvrdila i Klaudie Kocmichová, vychovatelka na internátě Střední průmyslové školy elektrotechniky, informatiky a řemesel. „Nevím, kdo vypustil takovou blbost. O tom bych určitě něco musela vědět,“ řekla Klaudie Kocmichová. I ona ale potvrdila, že už také několik Romů ve městě spatřila. „Napřed byli čtyři, pak už jich bylo trochu více,“ dodala.

Obdobné obavy jako ve Frenštátě pod Radhoštěm zažívali zhruba před rokem lidé v Jerlochovicích, místní části Fulneku. Mezi tamními obyvateli začala kolovat zvěst, že se na tamní ubytovnu, kde již několik romských rodin žilo, má stěhovat dalších až 140 Romů, a to rovněž se souhlasem radnice. Tehdejší starosta Fulneku Jiří Dener informaci dementoval a považoval ji za nesolidní způsob vedení boje před komunálními volbami. Skutečnost mu dala za pravdu. Žádný velký exodus Romů do Fulneku se prozatím nekonal.