Nebylo to v plánu. Objekt, řádně zapsaný do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky, se dostal skrze obec do soukromého vlastnictví. Nyní si zastupitelé Bravantic sypou popel na hlavu. Majitel na zámek už tři roky téměř nešáhl. V prostorách, kde ve dvacátém století řádil svými zahnojenými holínkami minulý režim, se nyní ukládají ke spánku bezdomovci. Obec by všemu ráda učinila přítrž, ale komunikace s vlastníkem zámku vázne. „Zámek pustne, chátrá, takže jsme chtěli ve spolupráci s ním, památkáři a městem Bílovec rozumně dohovořit, co s tím chce do budoucna dělat. Ovšem ten člověk zřejmě nemá zájem pokračovat v opravách. Jednání s obecním úřadem v Bravanticích se vyhýbá. Vypadá to tak, že se určitým způsobem k tomuto vlastnictví nehlásí,“ zhodnotil říjnovou situaci zámku bývalý ředitel místní základní školy Zdeněk Pilich.

Podle nových informací, které Deník získal, se na zámku od té doby nic nezměnilo. „Majitel s námi vůbec nekomunikuje. Začali se nám tady objevovat lidé, kteří by o zámek měli zájem. Odkázali jsme je přímo na vlastníka zámku, ať se přímo s ním zkusí nějak domluvit, jestli to k něčemu bude,“ sdělil starosta Bravantic Ivo Kočíš.

Na jednání v říjnu minulého roku, kterého se měl účastnit i jednatel společnosti, jež zámek vlastní, starosta vyjádřil ideu, že by obec ráda získala památku nazpět. „My bychom odkoupili zámek zpátky. Takhle to nemůže zůstat. Prodali jsme jej za účelem rekonstrukce a nějakého využití. Toto se zatím nestalo,“ vyjádřil své rozhořčení starosta. Původní cena, za kterou nynější majitel zámek od obce odkoupil, se pohybuje okolo tří milionů korun. (vru)