Důvod, proč se Mankovičtí rozhodli kácet máj dvanáct dnů před koncem měsíce, byl prostý. „Příští týden je velká akce v místní hospodě, pak jsou fotbaly. Navíc jsou výlety, někteří lidé už odjíždějí na dovolené, tak jsme to udělali teď,“ vysvětli jeden z organizátorů, Švajda.

Problém s hlídáním máje si v Mankovicích ušetřili. „Děláme to v posledních letech tak, že ráno máj postavíme a odpoledne skácíme. Tak to bylo i dneska,“ vysvětlil Švajda a dodal, že kdysi máj stavěli na počátku května a ani jim se nepodařilo pokaždé uhlídat májku na vrcholu. „Chceme se ale k tomu vrátit. Akorát to nebudeme stavět na hřišti, ale u hospody. Je to uprostřed obce, tak bychom to snad mohli uhlídat. Budeme muset,“ pousmál se místostarosta.

Na své si odpoledne přišly hlavně děti při různých sportovních a dalších hrách, mezi nimiž nechyběla třeba chůze na chůdách, a hlavně při samotném kácení máje. Poté, co dopadl na zem, vystartovalo na povel starosty hasičů Karla Mičoly asi patnáct kluků a holek, a ti svedli neúprosnou bitvu o vlajku.

Když už se zdálo, že boj nebere konce a začaly sem tam téci i slzy, Mičola pranici ukončil a vlajku dal tomu, kdo se jí první dotknul. Šťastný vítěz Lukáš si pak došel pro odměnu. Veselí v Mankovicích pak pokračovalo tombolou a hlavně večerní zábavou až do ranních hodin.