DOMY S HISTORIÍ

Historie radnice v Bílovci sahá do 16. století. Vystavěna byla totiž v roce 1593, a to i s podloubím, kterým se ve středověku pyšnily i další domy na nynějším Slezském náměstí. Bohužel, v průběhu let se dřevěná i zděná podloubí strhávala, až z náměstí zmizela úplně. Poslední dřevěné podloubí, kterému se říkalo podle majitele domu Ošanecovo, bylo strženo na počátku dvacátého století.

I když také radnice přišla o tento zajímavý prvek, nebylo to nadlouho. Po roce 1939 byl obnoven a může se jím pyšnit dodnes. Radnice byla stavebně upravována v průběhu staletí hned několikrát, například po požáru města v roce 1729 či podstatněji v roce 1784. Vnitřní prostory radnice byly citelně pozměněny při propojení s vedlejším měšťanským šenkovním domem v letech 1969 až 1970.

Ve štítu budovy se nachází oválná kartuš s malovaným městským znakem, který tvoří zavinutá střela pánů z Kravař. Dominantou radnice je pak nádherně tvarovaný štít s makovicí ve vrcholku. Při opravě v roce 1990 do ní nahlédli pracovníci památkového ústavu a nalezli tam dokumenty, které zde přečkávaly v klidu a bezpečí celá staletí. K nim pak pracovníci doplnili nové a uložili je zpět na místo, do makovice.

V druhé polovině roku 2006 se městu podařilo získat peníze z Ministerstva kultury České republiky na opravu střechy radnice. Nejen, že se vyměnila část laťování střechy, došlo také na montáž nového modřínového třikrát překrývaného štípaného šindele ze surového jádrového dřeva.

V únoru 2007 se zástupci města zaměřili na stav rozsáhlých sklepních prostor, v jádru snad dokonce ještě gotických. Díky dotaci z ministerstva kultury se podařilo odstranit vlhkost, vybudovat drenážní systém, uvést kamenné zdivo do původního stavu a upravit barokní zdivo. Celkové náklady dosáhly téměř jednoho milionu korun.

V témž měsíci byla opravena soška svatého Floriána, který byl umístěn ve výklenku měšťanského domu kolem 20. století.

Po čtyři staletí slouží budova radnice svému původnímu účelu. V současnosti se zde nacházejí kanceláře starosty města a část odborů městského úřadu. V přízemí je pak umístěno informační centrum.

Zdroje: Procházka starým Bílovcem, Kulturní památky okresu Nový Jičín