DOMY S HISTORIÍ

Společně s historikem Radkem Poláchem nahlížíme již rok do minulosti domů a ulic na Novojičínsku. Tentokrát to bude historie Hřbitovní ulice a Malého náměstí v Novém Jičíně.

Mlhavé obrysy ulice lze najít v devatenáctém století, kdy touto trasou kolem Křivého potoka vedla stará polní cesta, nazývaná „kleiner Viehweg“. „Vzhled této ulice se začal formovat v souvislosti s výstavbou nového městského hřbitova, který byl založen roku 1890 na návrší nad Křivým potokem,“ upřesnil Radek Polách z Muzea Novojičínska. Právě tento hřbitov, který se po roce 1915, tedy v době, kdy byl zrušen hřbitov ve Smetanových sadech, stal centrálním hřbitovem pro celé město.

Ještě v roce 1895 byla ulice, vedoucí ke hřbitovu, označována jako Friedhofstrasse, tedy Hřbitovní třída. V roce 1939 však došlo ke změně názvu, a to na Prinz Eugenstrasse. „Jméno po velkém vojevůdci a známém válečníkovi proti Turkům, princi Evženu Savojském, ztratila ulice na konci druhé světové války, kdy dostala dnešní název Hřbitovní ulice,“ dodal vzápětí Polách.

Na úpatí ulice, v místě, kde se dnes kříží s ulicí Svatopluka Čecha, existuje od dvacátých let minulého století takzvané Malé náměstí. „Tento prostor se před válkou nazýval Bergerplatz, tedy náměstí Bergerů, na počest slavné malířské rodiny. Jména Antona, Ignáce a Julia Bergera jsou dodnes zapsána zlatým písmem v historii Nového Jičína,“ připomněl Polách. O svůj název přišlo Malé náměstí v roce 1945. Nový název zněl – Leninovo náměstí. Dlouho tomu však nebylo. Přízvisko Leninovo převzalo roku 1952 hlavní novojičínské náměstí a z náměstíčka se tak znovu stalo Malé.