Pět zbrusu nových monitorů dechu přibylo do vybavení dětského oddělení Nemocnice Nový Jičín. Nové monitorovací pomůcky mají za úkol hlídat novorozence a kojence před nečekanou zástavou dechu. V boji s takzvaným syndromem náhlého úmrtí pomohla novojičínskému zdravotnickému zařízení Nadace Křižovatka, která poskytla monitory jako dar.
Monitoruje pohyby dýchání dítěte
Monitor dechu je pomůcka, jež se umísťuje pod matraci tak, že identifikuje pohyby dýchání dítěte. Ty se elektronicky přenášejí do mikroprocesoru, v němž blikající zelené světýlko signalizuje, že je vše v pořádku. V případě, že nastane situace, že dítě přestane dýchat na dobu delší než dvacet vteřin, vydá monitor akustický signál. V té době je totiž ještě dostatek času zasáhnout, a vyhnout se tak poškození zdraví novorozence. „Na dětském oddělení nemocnice máme teď díky daru celkem třicet sedm monitorů dechu, které také novopečeným maminkám zapůjčujeme," uvedla vrchní sestra dětského oddělení Jana Tymlová.
Ta vzápětí vysvětlila, že se monitory velmi často mění, a to kvůli jejich životnosti. „Přístroje se musí měnit co dva roky, protože to je doba garantovaná výrobcem a schválená Státním ústavem pro kontrolu léčiv pro používání," vysvětlila Jana Tymlová s tím, že monitory nacházejí využití nejen v nemocnicích, ale také v domácím prostředí, kde mohou fungovat jako strážci miminka ve chvílích, kdy není nikdo poblíž. „To je především v nočních hodinách," dodala vrchní sestra.
Strach ze syndromu náhlého úmrtí
Čerstvé maminky o nákupu monitoru dechu často uvažují. „Jako prvorodička jsem ze syndromu náhlého úmrtí měla ze začátku hrozný vítr a přemýšlela jsem, že bychom si monitor pořídili. Pak mi ale stačila zkušenost v porodnici, kde jim přístroj špatně fungoval a začal signalizovat problém, i když bylo všechno v pořádku. V ten moment jsem se rozhodla, že ho doma nechci," sdělila Deníku svou zkušenost paní Lenka.
V České republice umírá na syndrom každým rokem okolo deseti dětí. Statistiky ukazují, že nejvíce novorozence postihuje syndrom mezi druhým a pátým měsícem života, přičemž nejnebezpečnější je čas mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Jednou z uváděných z příčin může být nastalá drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem.