Součástí sobotního kácení máje v Mankovicích bylo i vystoupení Lentilek. Tak si totiž říká taneční soubor, který v současné době tvoří čtrnáct dívenek ze Základní školy Mankovice.

Na zeleném pažitu působily skutečně jako barevné lentilky. Při prvním tanci měly žluté sukně, druhý tanec patřil oranžové barvě a třetí číslo džínám a tmavým trikům.

„Kroužek jsme založily v listopadu a od té doby nacvičujeme,“ uvedla cvičitelka Pavlína Ďuricová, která vede kroužek společně se svou sestrou Ivanou Tymrákovou. S dětmi zatím nacvičily tři taneční čísla, která předvedly i v sobotu. „Zkoušíme ještě čtvrté, ale s tím vystoupíme až na dětském dni,“ poznamenala Ďuricová.

Vystoupení dívek na hřišti prý nebylo premiérové. Už jich za sebou měly několik. „Naposledy to bylo k Svátku matek,“ řekla Ďuricová a ihned dodala, že některé dívenky ale přece jen měly osobní premiéru, neboť ještě na veřejnosti nevystupovaly. „Dneska tady třeba byla holčička, která ještě chodí do školky, až po prázdninách půjde do první třídy,“ upřesnila Ďuricová a vypočetla, že do tanečního kroužku chodí dívky od první až po pátou třídu. Dnes jich navštěvuje taneční kroužek čtrnáct.

„Prostě jsme si řekly, že bychom tady mohly něco dělat, aby se děti měly čím zabavit, tak jsme založily taneční kroužek,“ přiblížila vznik souboru Ďuricová. Vznikl dětský taneční soubor a jako správný taneční soubor musel mít jméno. „S holkama jsme si rozdaly papírky, každý napsal nějaké jméno a z toho jsme vybraly,“ pokračovala spoluzakladatelka kroužku. Nakonec zvítězil název Lentilky. „Asi proto, že jsou barevné. A je to takové milé,“ uzavřela.