VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželé spolu strávili neuvěřitelných 75 let

Nový Jičín - Láska na celý život existuje. Potvrzuje to soužití manželů Kalíškových z Nového Jičína. Začátkem srpna oslavili významné výročí. Od chvíle, kdy si řekli své „ano“, uplynulo pětasedmdesát let.

9.8.2011
SDÍLEJ:

Manželé Kalíškovi slavili na začátku srpna 75 let společného života.Foto: MěÚ/ Marie Machková

Manželé Kalíškovi z Nového Jičína oslavili v pondělí 1. srpna výročí svatby. Nebylo by na tom asi nic moc zajímavého, kdyby si své ano neřekli před sedmdesáti pěti lety. V tuto chvíli jsou tak nejspíš nejdéle sezdaným manželským párem v naší zemi.

Výročí sňatku, které manželé Vilém a Anna oslavili, se dává přívlastek korunovační a je opravdu výjimečné. Vždyť podle informací Českého statistického úřadu se průměrný věk obyvatel této země pohybuje kolem čtyřiceti let. Soužití manželů Kalíškových, kterým je dohromady dvě stě let, jej tedy překonalo o pětatřicet let.

Ačkoliv šlo o významný okamžik, manželé jej oslavili skromně, v kruhu svých nejbližších. Návod na to, jak spolu tak dlouho vydržet, mají Kalíškovi jednoduchý. „Důležité je, abyste si spolu rozuměli,“ sdělil pan Vilém Kalíšek s tím, že jemu se to s manželkou poštěstilo. Jeho paní vzápětí přiznala, že ani jejich manželství nebylo vždy úplně idylické. „Bylo dobře i špatně, ale člověk musí umět odpouštět,“ zhodnotila soužití Anna Kalíšková. Oba manželé se však shodli na tom, že mezi sebou za celou dobu soužití žádné velké a nepřekonatelné neshody neměli.

Oba manželé pocházejí z Novojičínska, kde také prožili většinu svého života. „Poznali jsme se na pouti v Libhošti, kde jsem bydlel. Večer jsme spolu v Sokolovně na zábavě tancovali,“ vzpomínal pan Vilém. Zamilovaná dvojice pak spolu šest let chodila. „Svatbu jsme měli také v Libhošti. A hostina byla v tamní hospodě. Já jsem byla sirotek a manžel už měl v té době jen maminku. Pozvali jsme ale všechny naše sourozence. Po svatbě jsme ale bydleli v mém rodišti u Starého Jičína,“ pokračovala paní Anna.

Do nejspíš nejdéle trvajícího manželství u nás, stejně jako do mnoha jiných, zasáhla také válka. „Manžel musel za války na nucené práce do Německa a utrpěl tam těžký úraz. Pak nemohl sehnat zaměstnání,“ zavzpomínala paní Kalíšková. „Nakonec mi pomohl soused. Vzal mě do fabriky k Baťovi. A tak jsme se stěhovali do Zlína,“ vyprávěl pan Kalíšek. Když jeho manželka dostala nabídku, aby v Novém Jičíně vedla prádelnu, přišlo další stěhování. Největší rána však přišla v době, kdy manželé ztratili oba syny.

Přes životní karamboly zůstali Kalíškovi pohodovými lidmi. „Jsou výjimeční nejen vzhledem ke svému vysokému věku, ale i tím, že navzdory všem trápením mají rádi život. Pečují o své fyzické i duševní zdraví, čtou noviny, zajímají se o dění kolem sebe. A hlavně nejsou hašteřiví a mrzutí,“ řekla zástupkyně ředitelky domova Paprsek Danuše Brtvová. Na svět se navíc oba dívají s optimismem. „ Život musíte brát takový, jaký je. I když občas přinese něco zlého,“ vzkazují manželé.

Autor: Jana Hromočuková

9.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na Masarykově náměstí v Novém Jičíně loni zpívaly koledy asi čtyři stovky lidí. Do akce Česko zpívá koledy se na Novojičínsku zapojilo osm míst, na nichž se sešlo kolem 1 800 zpěváků.

Společné zpívání koled se blíží

Ilustrační foto.

Strážníci poučí chodce

Vítr ničil na Novojičínsku střechy a lámal stromy

Přes sedmdesát výjezdů zaznamenali od nedělního podvečera do dnešního rána hasiči na Novojičínsku. Nejčastěji likvidovali popadané stromy, naštěstí se všechny případy obešly bez zranění.

Obřadní síň se po půlstoletí dočká rekonstrukce

Po dobu stavebních úprav obřadní síně na radnici v Novém Jičíně se budou svatební obřady konat v místní aule.

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Adventní setkání lákalo i letos

Hodně živo bylo v sobotu na hřišti u kulturního domu ve Slatině. Konala se zde oblíbená a každoročně hojně navštěvovaná předvánoční akce s tematickým názvem Adventní setkání u kulturáku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT