Policejní mluvčí René Černohorský uvedl, že od konce roku 2020 novojičínští policisté a kriminalisté intenzivně prošetřovali a prověřovali několik oznámení týkající se podvodného jednání při internetových dražbách na portálu Aukro.cz. Jednalo o nabídky prodeje investičního zlata, slitků ze žlutého kovu, historických mincí a bankovek.

„Jak bylo následně prokázáno, osmadvacetiletá žena a třiačtyřicetiletý muž se kvůli zajištění svých vysokých životních nákladů spojených se splácením hypotéky rodinného domu a cestováním po světě rozhodli nakoupit napodobeniny historických dukátů. A to s vyobrazením Františka Josefa I. s rokem ražby 1914, dále napodobeniny mincí s vyobrazením Zikmunda I., Zikmunda II., Zikmunda III. a Štěpána Bátoryho, pak také padělek zlaté stokoruny s původní ražbou v roce 1908 a další falzifikáty vzácných mincí, bankovek a investičního zlata v gramáži 10 a 20 gramů. Tyto téměř bezcenné věci za několik stovek korun společně vydávali na internetových dražbách za pravé a originální zboží a slibovali jejich dodání po zaplacení vydražené kupní ceny ve výši od 10 do 150 tisíc korun,“ přiblížil René Černohorský.

Při odhalení podvodu měli výmluvu

Policisté zjistili, že manželé začali s podvody v listopadu roku 2020. Při první internetové dražbě si udělali seznam všech zájemců, kteří si jim přihlásili na e-mailový odkaz.

close Zabavené mince. info Zdroj: Se souhlasem Policie ČR zoom_in Zabavené mince.

„Ty pak postupně oslovovali s tím, že vítěz dražby ztratil o vydraženou věc zájem a proto jim daný předmět nyní nabízejí s desetitisícovou slevou oproti výsledku dražby, ale s nutností okamžitého odběru a úhrady. Celkem takto podvedli nebo se pokusili podvést nejméně deset fyzických osob napříč celou republikou,“ informoval René Černohorský. Manželský pár se tímto způsobem neoprávněně obohatil o 261 tisíc korun.

„K dalším přibližně 345 tisícům se již nedostal, poněvadž kupci naštěstí pojali podezření z možného podvodu,“ doplnil policejní mluvčí.

Manželé měli vymyšlenou také výmluvu pro ty, kdo zakoupenou věc reklamovali. „Když kupující poukázal na obdržení padělku místo originálu, tak tvrdili, že slíbenou minci či investiční zlato omylem poslali jinému dražiteli, ale ten je nyní nekontaktní a mají problém získat danou věc zpátky. V případě, že oklamaní nechtěli dále čekat a pohrozili trestním oznámením, manželé jim neoprávněně získané finanční prostředky vrátili,“ dodal René Černohorský.

Trestní stíhání zahájeno

Novojičínští policisté a kriminalisté v rámci vyšetřování případu provedli na Českobudějovicku domovní prohlídku rodinného domu manželů, při ní zajistili různé padělky mincí a slitků ze žlutého kovu, které byly určené k dalším podvodnému jednání. Zároveň zajistili hotovost ve výši 130 tisíc korun jako výnos z trestné činnosti.

„Na základě všech důkazů bylo proti manželům zahájeno trestní stíhání. Obvinění se k podvodu plně doznali,“ uzavřel René Černohorský s tím, že jim hrozí trest až pěti let za mřížemi.

Zadržení páru na jihu Čech proběhlo s předchozím souhlasem novojičínského státního zastupitelství a Okresního soudu Nový Jičín.